WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

13 listopada
Święci
Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn,
pierwsi męczennicy Polski

Zobacz także:

Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn
W 1001 r. zaprzyjaźniony z księciem Bolesławem Chrobrym cesarz niemiecki Otton III zaproponował założenie na naszych ziemiach klasztoru, który głosiłby Słowianom Słowo Boże. Cesarz postanowił wykorzystać do zamierzonego dzieła swego krewniaka - biskupa Brunona z Kwerfurtu, wiernego towarzysza św. Wojciecha, znającego ziemie Słowian. Brunon wybrał do pomocy w przeprowadzeniu misji brata Benedykta.
Benedykt z Petreum (ur. 970) pochodził z zamożnej włoskiej rodziny z Benewentu. Rodzice przeznaczyli go do stanu duchownego już jako małego chłopca. Liczyli na to, że zostanie kapłanem diecezjalnym. Benedykt wybrał jednak życie pustelnicze. Po pewnym czasie przyłączył się do św. Romualda. Zaprzyjaźnił się z innym pustelnikiem - starszym od niego o 30 lat Janem, mieszkającym na zboczu Monte Cassino.

Jan z Wenecji (ur. 940) pochodził z rodziny patrycjuszów weneckich. Z dożą Piotrem I Orseolo potajemnie opuścił Wenecję, udając się do opactwa benedyktyńskiego w Cusan koło Perpignan. Ta decyzja stała się pewnego rodzaju sensacją. Obydwaj podjęli życie pustelnicze. Po pewnym czasie opuścili opactwo. Jan udał się do św. Romualda, tam zaprzyjaźnił się z Benedyktem. Odznaczał się stanowczością, skutecznością w działaniu i wysoką kulturą.

Benedykt i Jan, po przybyciu na dwór Bolesława Chrobrego w początkach 1002 r., założyli pustelnię na terenie, który im podarował król - we wsi Święty Wojciech (obecnie Wojciechowo) pod Międzyrzeczem. Wkrótce dołączyli do nich Polacy możnego rodu (może nawet książęcego): żarliwi religijnie rodzeni bracia Mateusz i Izaak - nowicjusze, oraz Krystyn - klasztorny sługa, pochodzący prawdopodobnie z pobliskiej wsi.
Szóstym zakonnikiem był Barnaba, który wraz z Benedyktem i Janem przybył do Polski z Włoch. Uniknął męczeństwa i według ustnej tradycji resztę życia spędził u kamedułów (spotyka się także informacje, że był to klasztor w Bieniszewie, ale to raczej mało prawdopodobne ze względu na czas powstania tamtej fundacji).
Eremici zobowiązali się do pustelniczego trybu życia, a przede wszystkim do prowadzenia pracy misyjnej. Benedykt i Jan nauczyli się nawet języka polskiego. Cały czas jednak czekali na biskupa Brunona z Kwerfurtu. Miał on wraz z nimi przybyć do Polski, ale wyruszył do Rzymu po papieskie zezwolenie na prowadzenie misji. Tracący cierpliwość Benedykt wyruszył na spotkanie Brunona, ze względu jednak na zawieruchę polityczną, jaką wywołała śmierć cesarza Ottona III (w styczniu 1002 r.), postanowił wrócić do klasztoru, polecając dalsze poszukiwania Brunona młodemu mnichowi Barnabie. Posłaniec nie wracał. W listopadzie 1003 roku Benedykt i współbracia zaczęli odczuwać niepokój o niego. Nie dane im jednak było doczekać Barnaby.
Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn W nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Pierwsze ciosy mieczem otrzymał Jan, po nim zginął Benedykt. Izaaka zamordowano w celi obok. Mateusz zginął przeszyty oszczepami, gdy wybiegł z celi w stronę kościoła. Mieszkający oddzielnie Krystyn próbował jeszcze bronić klasztoru, ale i on podzielił los towarzyszy. Prawdopodobnie powód napadu był rabunkowy, ponieważ zakonnicy otrzymali od Chrobrego środki w srebrze na prowadzenie misji.
Kult męczenników zaczął się już od ich pogrzebu, na który przybył biskup poznański Unger. Wkrótce potem, w 1006 r., św. Brunon napisał "Żywot pięciu braci męczenników". Są to pierwsi męczennicy polscy wyniesieni na ołtarze. W poczet świętych wpisał ich Jan XVIII. Patronują diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Relikwie świętych znajdują się w wielu kościołach w Polsce, a także we Włoszech (Ascoli) i w Czechach, gdzie czczone są w katedrze św. Wita na Hradczanach.

W ikonografii Pięciu Braci Męczenników przedstawianych jest w białych habitach kamedulskich. Atrybutem jest koło tortury.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Brunon z Kwerfurtu
Żywot pięciu braci

Najbardziej znana hagiografia świętych pierwszych męczenników Polski autorstwa św. Brunona z Kwerfurtu - również męczennika. Popularność kultu Pięciu Braci w naszym kraju, opartego właśnie na tym Żywocie sprawia, że trudno dzisiaj przecenić jego znaczenie dla Kościoła polskiego i europejskiego.
 
Jan Paweł II
Homilia w czasie liturgii Słowa
odprawionej przed kościołem Pięciu Braci
Gorzów Wielkopolski, 2 czerwca 1997 r.
Jan Paweł II
List z okazji obchodów
1000-lecia śmierci Męczenników
Watykan, 14 czerwca 2003 r.
ks. Dariusz Gronowski
Wezwani do chrześcijańskiego świadectwa
Jan Paweł II w Gorzowie
bp Adam Dyczkowski
List z okazji diecezjalnych uroczystości
Wielkiego Jubileuszu oraz święta
Pięciu Braci Polskich
Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu
Patroni
Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu
Sylwetki Pięciu Braci
ks. Tomasz Jaklewicz
Do nieba od kuchni
ks. Zbigniew Kobus
Życie silniejsze niż śmierć
ks. Zbigniew Kobus
Życie za życie, śmierć za śmierć
ks. Krzysztof Rajewicz
Śladami pięciu braci męczenników
Jerzy Łojko
Kult Pięciu Braci Męczenników w Polsce XI-XV wieku
Misjonarze Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupm
Kalendarium Kultu Pięciu Braci Męczenników
Agnieszka Obal
Św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn
- pierwsi męczennicy Polscy
Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
Patroni naszej parafii
Barbara Dziadura
Zasiew wiary
ks. Andrzej Draguła
Na fundamencie Męczenników
Katarzyna Jaskólska
Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski
w Międzyrzeczu
ks. Grzegorz Wejman
W rocznicę 1000-lecia męczeństwa
Pierwszych Męczenników Polskich
Magdalena Kozieł
Wzór życia
Urszula Buglewicz
Świadkowie wiary
Jacek Chaba
Jedyna parafia pod takim wezwaniem w USA
o. Thomas Matus OSBCam., o. Joseph Wong OSBCam.
Uczniowie św. Romualda
x. Piotr Pękalski (1862 r.)
Krótki żywot i męczeństwo
pięciu braci pustelników świętych:
Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna
z zakonu św. Romualda
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot świętych Pięciu Braci Polaków,
pierwszych Męczenników Polskich
 
ks. prof. Andrzej Zwoliński
Jan Paweł II - Dzieje Polski

Teksty wypowiedzi bł. Jana Pawła II dotyczące ważnych momentów historii Polski.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tours - św. Brychcego (Brycjusza), który był następcą św. Marcina. Ongiś czczono go także u nas.

W opactwie Fleury - św. Abbona, opata. Był jednym z najbardziej uczonych ludzi swego czasu. Zginął w roku 1004, zraniony włócznią w czasie zamieszek, jakie wybuchły między mnichami, Francuzami a Gaskończykami.

oraz:

św. Alojzego Versiglia, biskupa (+ 1930); świętych męczenników Antonina, Zebinasa, Germana i Mannaty (+ 308); świętych męczenników Arkadiusza, Paschazego, Probusa i Eutychiana (+ 437); św. Augustyny Pietrantoni (+ 1894); św. Dydaka, zakonnika (+ 1463); św. Eugeniusza z Toledo, biskupa (+ 657); św. Homobona z Cremony (+ 1197); św. Kaliksta Caravario, prezbitera i męczennika (+ 1930); św. Mitriusa, męczennika (+ ok. 300); świętych męczenników Walentego, Solutora i Wiktora (+ III/IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG