WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

25 czerwca
Najświętsza Maryja Panna Świętogórska
z Gostynia

Zobacz także:

Najświętsza Maryja Panna Świętogórska z Gostynia
Cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej, Róży Duchownej, znajdujący się w sanktuarium w Gostyniu, jest dziełem nieznanego wielkopolskiego artysty. Namalowany został prawdopodobnie na cyprysowej desce (145x107 cm), pochodzi z 1540 r. i posiada dużą wartość artystyczną. Przedstawia Matkę Bożą piastującą Dzieciątko Jezus na lewym ramieniu. W prawej ręce Maryja trzyma kwiat białej róży. Matkę i Dzieciątko artysta umieścił jakby na balkonie, z którego roztacza się widok na dawniejszy kościółek na Świętej Górze i na miasteczko Gostyń z połowy XVI wieku. Suknia Matki Bożej i płaszcz są bogato pofałdowane i obszyte ozdobnymi złocistymi bortami. Około bioder widoczna jest ciemnozielona przepaska z napisem: "Witaj Boża Rodzicielko". Twarz i szyję Maryi okala delikatna, biała materia, wychylająca się spod fałdy płaszcza. W obrazie zwraca uwagę korona na głowie Madonny i druga, uniesiona przez aniołów. Wyraz twarzy i oczu Maryi jest pełen troski i miłosiernego pytania. Dziecię Jezus, poważne i pełne majestatu, trzyma w lewej ręce księgę - symbol nauczycielskiego posłannictwa, drugą rękę opiera na kuli z krzyżem - symbolu władzy i panowania nad światem.
Łaskami słynący obraz znajduje się obecnie w pięknej bazylice, zbudowanej według planów włoskiego architekta Baltazara Longhena, twórcy weneckiej świątyni Santa Maria della Salute w XVIII wieku. Duchem i racją bytu tej pięknej świątyni jest kult Najświętszej Maryi Panny, który istniał od niepamiętnych czasów. Prawdopodobnie dawniej była czczona tu gotycka, polichromowana pieta, znajdująca się do dziś w jednym z bocznych ołtarzy.
W czasie potopu szwedzkiego obraz MB Świętogórskiej wywieziono na Śląsk. W okresie Kulturkampfu w roku 1876, z rozkazu władz pruskich, wypędzono z Gostynia księży filipinów, a kościół zamknięto. Po 12 latach kościół otwarto, zabroniono jednak przybywać pielgrzymkom. Zakaz trwał do odzyskania niepodległości, czyli do 1918 roku. W rok później powrócili filipini, a kult Matki Bożej tak się rozwijał, że 24 czerwca 1928 r. kardynał August Hlond dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej.
Dzisiaj Święta Góra jest istotnym ośrodkiem życia religijnego Wielkopolski. Odbywają się tu przez cały rok zamknięte rekolekcje stanowe, niedzielne dni skupienia, spotkania różnych grup pracujących aktywnie w Kościele. Święta Góra jest ośrodkiem walki o trzeźwość narodu. Księża filipini z wielką troską i odpowiedzialnością przyjmują też grupy pielgrzymkowe, zarówno wielotysięczne w dniach odpustowych , jak i małe, przybywające przez cały rok.
Matka Boża, niezależnie od miejsca, w którym gromadzi swoje dzieci, jest zawsze ta sama. Niewątpliwie pragnie przedstawiać swojemu Synowi nasze prośby i dlatego możemy je zanosić w różnych sprawach i potrzebach. Ale nigdy nie wolno zapominać o tym, że jako nasza troskliwa Matka chce nam przede wszystkim wskazywać drogę do Syna. Ona, Stolica Mądrości, Matka Dobrej Rady, zawsze podpowiada nam to, co służy naszemu zbawieniu; mówi przeto ustawicznie: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam (Syn) powie" (J 2, 5). Co więcej, przykładem swego życia uczy nas praktycznie, jak w życiu codziennym mamy pełnić wolę Bożą. W całym swoim życiu występuje w roli pokornej służebnicy Pańskiej: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Sanktuarium świętogórskie
Strona internetowa
"Cuda i łaski Boże" 05/2012
Matka Boża Świętogórska

Święta Góra
Trzy skarby
Złota Róża
ekai.pl
Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej
w Gostyniu
Instytut im. ks. Piotra Skargi
Matka Boża Świętogórska
Błażej Tobolski
Wejdź na Świętą Górę!
Opiekun - dwutygodnik diecezji kaliskiej
Dom Róży Duchownej
sakralnebudowle.pl
Gostyń
 
Janusz Rosikoń
Totus Tuus. Madonny papieskie

Album prezentuje 136 sanktuariów maryjnych w Polsce bliskich Janowi Pawłowi II oraz przesłania, jakie tam pozostawił. Wiele z tych sanktuariów Ojciec Święty nawiedził podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Wielokrotnie dokonywał osobiście aktu koronacji wizerunków Matki Bożej lub poświęcił czy pobłogosławił korony. Koronacja wizerunku Matki Bożej jest wyrazem podziękowania za opiekę oraz wezwaniem do wdzięczności Bogu za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski.
Konrad Kazimierz Czapliński
Koronowane Madonny polskie

Albumowy przewodnik po najsłynniejszych miejscach kultu maryjnego w Polsce. Autor zaprezentował w nim 70 najciekawszych koronowanych wizerunków Matki Bożej. Znaczną część stanowią święte obrazy, do których pielgrzymują wierni, wierząc w łaski z nich płynące. Jest wśród nich także kilka świętych figur Madonny, których cudowne właściwości skłoniły władze kościelne do dokonania aktu koronacji. W wyniku tej ceremonii obiekt, w którym znajduje się święty wizerunek Maryi, uzyskuje rangę sanktuarium. Kolorowym zdjęciom towarzyszą informacje o historii obiektu, dacie koronacji, znaczeniu religijnym i artystycznym, ważniejszych datach w kalendarzu liturgicznym.
Luis T. Melgar
10001 wizerunków Matki Boskiej. Tradycja i kultura

Ta bogato ilustrowana książka przedstawia fakty i legendy związane z Matką Bożą, niezliczone objawienia, które wydarzyły się na przestrzeni dziejów oraz ważne miejsce kultu maryjnego na całym świecie. Wprowadza czytelnika w świat maryjny. Przedstawia, co przekazują Ewangelie, także te apokryficzne, oraz legendy na temat życia Marii, od czasu przed Jej narodzinami aż do śmierci i wniebowzięcia. Prezentuje dogmaty maryjne, od Niepokalanego Poczęcia po Boskie Macierzyństwo, jak również należny Jej kult, cuda, które Jej się przypisuje oraz świadectwa objawień.
Józef Pless, Marlena Nizio
Madonny cudami słynące

Na niespełna stu stronach albumu można znaleźć wizerunki i strofy poetyckie odnoszące się do tak znanych obrazów i ikon, jak Matka Boża Częstochowska, Ostrobramska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Licheńska – Bolesna Królowa Polski, z Guadalupe, Włodzimierska itp. Są też wizerunki z sanktuariów o zasięgu lokalnym: Matka Boska Piaskowa - Pani Krakowa, Cierpliwie Słuchająca z Rokitna, Matka Miłosierdzia, zwana Płaszczową z Sardynii itd. Matka Boża bowiem tysiąc ma imion i wszystka jest piękna w swoich obrazach, jak podkreśla bp Zawitkowski.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Turynie, we Włoszech - św. Maksyma, biskupa. Był pasterzem dbałym o trzodę. Pozostawił po sobie zbiór kazań, które zawierają wiele oryginalnych, gdzie indziej nie spotykanych ujęć. Zmarł między rokiem 408 a 423.

oraz:

św. Adelberta (+ 714); św. Prospera, biskupa (+ V/VI w.); św. Sozypatra (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG