WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

4 czerwca
Święty Piotr z Werony, prezbiter i męczennik

Zobacz także:

Święty Piotr z Werony
Piotr urodził się w Weronie pod koniec XII stulecia, w rodzinie dotkniętej wpływami katarów. Studiując w Bolonii, zetknął się z dominikanami. Postanowił do nich dołączyć; stało się to być może jeszcze za życia św. Dominika Guzmana. Jako dominikański kaznodzieja Piotr działał w Mediolanie (1232-1234), Vercelli (1238), Rzymie (1244) i Florencji (1245). W tej ostatniej kontaktował się z siedmioma założycielami serwitów. Konfraternie mariańskie z Mediolanu, Florencji i Perugii uważały go za swojego założyciela.
Głosząc kazania przeciw innowiercom, Piotr działał następnie w Mantui, Pawii, Cesenie i Bergamo. W 1236 r. został przeorem w Como. Podobne urzędy piastował w Asti (1248-1249) i Piacenzie (1249-1250). Podczas pobytu w Asti zajął się założeniem klasztoru dominikanek w Mediolanie. W czerwcu 1251 r. papież Innocenty IV, przebywając w Lombardii, opowiedział Piotrowi, jak wielkie jest zagrożenie herezją. Mianował Piotra inkwizytorem dla okręgów Mediolanu i Como. Jako taki dominikanin nigdy nie uczestniczył w procesach. W Niedzielę Palmową 1252 r. obwieścił publicznie, że podejrzani o herezję mają w określonym czasie wyraźnie zadeklarować swe posłuszeństwo wobec Kościoła. W czasie, gdy powracał z Como do Mediolanu, został napadnięty na drodze przez dwóch heretyków i zamordowany przez jednego z nich. Nie mogąc mówić, w chwili śmierci wypisał swą krwią na ziemi pierwsze słowa symbolu wiary - Credo. Jego zabójca, Karino, nawrócił się, wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego i został bratem konwersem; umarł w opinii świętości.
Innocenty IV ogłosił Piotra świętym już w rok po jego męczeńskiej śmierci. Jego ciało znajduje się w bazylice Santo Eustorgio w Mediolanie. Początkowo jego wspomnienie przypadało na 29 kwietnia; obecnie obchodzone jest 4 czerwca, w rocznicę przeniesienia jego relikwii (w 1340 r.). Piotr z Werony to pierwszy męczennik Zakonu Dominikańskiego.



Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mileve, w Numidii, na terenie dzisiejszego Algieru - św. Optata, biskupa. W dziele polemicznym przeciw donatystom pięknie uwypuklił on katolickość oraz świętość Kościoła. Wysoko ocenił go św. Hieronim, a niektórzy nazywali go prekursorem wielkiego Augustyna. Zmarł przed rokiem 400, ale do wczesnych martyrologiów go nie wpisano. Uczynił to dopiero Cezary Baroniusz.

W Sassari na Sardynii - św. Pacyfika z Nowary. Wstąpiwszy do bernardynów, zasłynął jako kaznodzieja, zwłaszcza gdy z polecenia Sykstusa IV zaczął głosić krucjatę przeciw Turkom. W roku 1473 wydał podręcznik kazuistyki, który nazwano Summa Pacifica i który przez pewien czas cieszył się dużym powodzeniem. Zmarł w roku 1482.

oraz:

św. Klateusza, biskupa Brescii i męczennika (+ poł. I w.); św. Kwiryna, biskupa z Sisak (+ 309); św. Metrofanesa, biskupa (+ ok. 325)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG