WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 maja
Święta Małgorzata z Kortony

Zobacz także:

Święta Małgorzata z Kortony
Małgorzata przyszła na świat w roku 1247. Była córką Laviano, ubogiego ziemianina z wioski koło Chiusi (Toskania). W siódmym roku życia straciła matkę. Wyróżniała się niezwykłą urodą, toteż nie brakowało młodych, którzy ubiegali się o jej rękę.
Wśród jej wielbicieli znalazł się bogaty pan z Montepulciano, Arseniusz, który zaprosił młodą, niedoświadczoną dziewczynę na swój dwór i wiódł z nią rozpustne życie ku zgorszeniu całej okolicy. Po dziesięciu latach niemoralnego życia przyszła katastrofa: kochanek Małgorzaty został zamordowany w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Małgorzata przypadkowo znalazła jego ciało, odgrzebane przez psa. To stało się dla niej punktem zwrotnym.
Udała się do Kortony, gdzie oddała się posłudze chorym w tamtejszym przytułku. Wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i zaczęła wieść pokutny żywot. Nazwano ją "Magdaleną zakonu franciszkańskiego". Dla naprawienia zgorszenia, jakie dotąd czyniła, przykładem swojego życia i nawoływaniem do pokuty wywarła tak wielki wpływ, że ściągali do niej grzesznicy nie tylko z Włoch, ale nawet z Francji i Hiszpanii. Pan Bóg obdarzył ją darem wysokiej kontemplacji, a nawet ekstaz i proroctw. Sprawdziły się na niej słowa, wypowiedziane przez Chrystusa do jawnogrzesznicy: "Odpuszczone są jej liczne grzechy, bo wielce umiłowała" (Łk 7, 47).
Wyniszczona przedwcześnie pokutą, pożegnała ziemię dla nieba 22 lutego 1297 roku, mając 50 lat. Papież Benedykt XIV wyniósł ją do chwały świętych. W Kortonie w ołtarzu głównym w kościele bernardynów (obserwantów) znajduje się bogata urna ze szkłem, w której dotąd odbierają żywą cześć relikwie Świętej.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Życie św. Małgorzaty
Przypomnij sobie
Polonia Christiana
Za młoda i za piękna
Święci Pańscy
Św. Małgorzata z Kortony
Mirosław Król
Św. Małgorzata z Kortony (format mp3)
ks. Stanisław Hołodok
Św. Małgorzata z Kortony
franciszkanie.pl
Św. Małgorzata z Kortony
Młodzież Franciszkańska
Św. Małgorzata z Cortony
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot św. Małgorzaty z Kortony, pokutnicy
 
Curzia Ferrari
Dzieje miłości Małgorzaty z Kortony

Niezwykła kobieta i niezwykłe życie. Kochanka, żona i matka, prostytutka, pokutnica i święta mistyczka - tak w skrócie wyglądało życie Małgorzaty z Kortony. Autorka w powieściowej biografii rekonstruuje drogę życiową świętej i kreśli jej psychologiczny i duchowy portret. Wątki sensacyjne i obyczajowe ukazują zarazem czas, w którym żyła Małgorzata - epokę pełną rycerzy i nikczemników, świętych i szarlatanów. Fascynująca opowieść, która przenosi czytelnika w dalekie średniowiecze i piękny krajobraz Umbrii.
Walter Nigg
Księga pokutników

Autor podejmuje temat równie ważny, co w dzisiejszych czasach niechętnie podejmowany, mianowicie kwestię skruchy i sakramentu pojednania. Nakreślając sylwetki poszczególnych postaci, ukazuje problem odwiecznych ludzkich zmagań z własnym sumieniem i bolesną przeszłością. Przedstawia nam historie dawne i współczesne, nie boi się ani trudnych pytań o nasze zranione człowieczeństwo, ani jeszcze trudniejszych odpowiedzi.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Autun, we Francji - św. Retyka, biskupa. Do godności tej powołano go, gdy owdowiał. Rychło zdobył sobie poważanie, a cesarz Konstantyn obdarzył go wielkim zaufaniem. Uczestniczył w kilku synodach i mediacjach. Zmarł w roku 334. Z jego pism niemal nic nie ocalało.

oraz:

bł. Zofii Maciejowskiej Czeskiej, zakonnicy (+ 1650); św. Dympny, królewny Irlandii, dziewicy i męczennicy (+ VI w.); świętych męczenników Kasjusza, Wiktoryna i Maksyma (+ III w.); świętych męczenników Piotra, Andrzeja, Pawła i Dionizji (+ 251); św. Symplicjusza, biskupa i męczennika (+ 304)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG