WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

26 kwietnia
Święty Piotr Betancur, zakonnik

Zobacz także:

Święty Piotr Betancur
Piotr urodził się 16 maja 1619 r. w Chasna lub Villaflor na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich. Był podobno potomkiem Jana de Béthencourt, konkwistadora, który przybył z Normandii, aby zdobyć wyspę dla Henryka III, króla Kastylii. Piotr wychowywał się w atmosferze pobożności. Gdy był już młodzieńcem, zapragnął zostać misjonarzem. W dwudziestym trzecim roku życia wyruszył w świat. Nie znamy dokładnie drogi wędrówki Piotra, ale ślady jego pobytu odkryto m.in. w Hawanie (Kuba).
W 1651 r. osiadł wreszcie w Gwatemali. Przez trzy lata uczył się u jezuitów, bo marzył o wyjeździe do Japonii. Potem wynajął na obrzeżach miasta dom, do którego zaczął przygarniać opuszczone dzieci. Uczył je czytania i pisania, przy tym zaś katechizował. W tym okresie nawiązał bliski kontakt z kapucynami i został ich tercjarzem. Z czasem zaczął przygarniać do swojego domu również chorych, przekształcając dom w szpital. Poparty przez miejscowego biskupa i gubernatora, wybudował następnie nowy dom na szpital i pod swój zarząd przyjął dwa inne szpitale. Wszystkie te dzieła oddał pod opiekę Matki Bożej z Betlejem. Gdy zdobył dla nich współpracowników, utworzył stowarzyszenie oparte na statutach tercjarskich. Wybudował jeszcze kościół i szkołę.
Zmarł 25 kwietnia 1667 r. Pochowano go u kapucynów. Jego stowarzyszenie przekształcono natomiast w kongregację zakonną. Stała się ona zgromadzeniem kanoników regularnych, oddanych pracy szpitalnej. Nieco później powstało zgromadzenie żeńskie. Beatyfikacji Piotra dokonał w 1980 r. św. Jan Paweł II, a w 2002 r. ten sam papież ogłosił go świętym podczas Mszy sprawowanej w Gwatemali.



Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Axiopolis, na terenie dzisiejszej Dobrudży - św. Aureliusza, męczennika. Był zapewne towarzyszem św. Cyryla, jak on przedstawicielem młodego chrześcijaństwa, które na te tereny dotarło stosunkowo wcześnie. Starożytne Axiopolis znajdowało się w okolicach dzisiejszej Cenrevody i Rasovy.

W Korbei, w Pikardii - św. Paschazego Radberta, opata. Wychował się u benedyktynek w Soissonnais. Wcześnie wstąpił do słynnego opactwa w Korbei, gdzie za mistrza miał Abelarda. Potem współtworzył grupę, która w Westfalii zakładała Nową Korbeę. W macierzystym opactwie doczekał się godności opata, ale po jakimś czasie na skutek niesnasek i sporów, zazębiających się o spory dynastyczne, z godności tej zrezygnował. Przebywał wtedy w Saint-Riquier. Pod koniec życia wrócił do Korbei i kontynuował swą pracę pisarską. Zmarł w roku 865, pozostawiając po sobie sporą spuściznę literacką. Wśród jego dziełek znalazł się również pierwszy traktat poświęcony Eucharystii; długo uchodził on za dzieło św. Augustyna.

oraz:

św. Bazyleusa, biskupa i męczennika (+ ok. 322); błogosławionych zakonników Dominika i Grzegorza (+ XIII w.); św. Eksuperancji, dziewicy (+ ok. 380); św. Klarencjusza, biskupa w Vienne (+ ok. 620); św. Lucydiusza, biskupa Werony (+ IV w.); św. Piotra, biskupa i męczennika (+ V/VI w.); św. Ryszarda, prezbitera i mnicha (+ ok. 650)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG