WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 kwietnia
Święta Maria Bernadetta Soubirous,
dziewica i zakonnica

Zobacz także:

Święta Maria Bernadetta Soubirous
Maria Bernadetta urodziła się 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza z rodzeństwa. Była córką ubogiego młynarza. W dwa dni po urodzeniu otrzymała chrzest. Kiedy miała 11 lat, przyjęła ją do siebie krewna, u której pasała owce. Po trzech latach wróciła do rodzinnego Lourdes, aby przygotować się do I Komunii Świętej. I wtedy - 11 lutego 1858 r. - po raz pierwszy Bernadecie objawiła się Matka Boża nad rzeką Gave, w pobliżu groty Massabielle. Wezwała ją do modlitwy różańcowej oraz do czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Świętej 18 razy. Wizje te dały początek słynnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence, do której należało Lourdes, ogłosił dekret o prawdziwości objawień.
W tym samym roku Bernadetta zapadła na obustronne zapalenie płuc. Wyzdrowiała, ale postanowiła wstąpić do zakonu. Chciała się po prostu ukryć, by ujść oczu ciekawych. Dzięki pośrednictwu biskupa z Nevers, Forcade, wstąpiła tamże do sióstr "od miłości i nauczania chrześcijańskiego". Pożegnała się więc z rodziną i z ukochaną grotą massabielską. Schorowanej, powierzono funkcję infirmerki i zakrystianki. Dopiero 22 września 1878 roku złożyła śluby wieczyste. Zmarła 16 kwietnia 1879 r., mając 35 lat.
Kościół nie wyniósł Bernadetty na ołtarze ze względu na głośne objawienia Maryi, ale ze względu na osobistą świętość Bernadetty. Wiele cierpiała z powodu astmy. Doświadczały ją bardzo siostry, gdyż znacznie różniła się od nich wykształceniem i prostymi obyczajami. Sławna w świecie - w klasztorze chciała być ostatnia i cieszyła się z wszelkich upokorzeń. Zwykła powtarzać: "O Jezu, daj mi swój krzyż... Skoro nie mogę przelać swojej krwi za grzeszników, chciałabym cierpieć dla ich zbawienia". Na najwyższą pochwałę zasługuje to, że podczas gdy Lourdes i jej imię było na ustach całego świata, kiedy tysięczne tłumy codziennie nawiedzały to święte miejsce, sama Bernadetta żyła w ukryciu, nie dawała żadnych wywiadów, uważając po prostu, że jej misja się skończyła, a rozpoczęła swoją misję Matka Boża.
W czasie procesu kanonizacyjnego (1919) stwierdzono, że ciało Bernadetty mimo upływu czasu pozostało nienaruszone. W 1925 roku (rok święty) papież Pius XI ogłosił Marię Bernadettę błogosławioną w obecności ostatniego z jej braci, a w roku 1933 zaliczył ją uroczyście w poczet świętych.


Więcej o objawieniach Matki Bożej w Lourdes - kliknij tutaj!

Więcej informacji o św. Bernadetcie:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Janina Płatek
Św. Bernadetta Soubirous
franciszkanie.pl
Św. Bernadeta Soubirous
wiara.pl
Losy Bernadetty
o. Antonio Sicari
Święta Bernadetta Soubirous
Fundacja Marypages
Bernadeta Soubirou
 
Jean-Claude Sagne
Bernadetta Soubirous
Duchowa droga wizjonerki z Lourdes

Zwięzła biografia Bernadetty Soubirous, świętej z Lourdes, napisana przez dominikanina. Autor akcentuje ważne wątki duchowe: czystość, ubóstwo, skupienie na modlitwie różańcowej i głębi życia eucharystycznego.
reż. Lodovico Gasparini
Św. Bernadeta z Lourdes

Film rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: obecnie i w czasie wydarzeń w Lourdes. Śledzimy trzy rozgrywające się na ekranie wątki. Historię samej Bernadetty, XIX-wiecznego lekarza-naukowca oraz współczesnego dziennikarza, zafascynowanego miejscem cudownych uzdrowień.
praca zbiorowa
Lourdes. Dar dla świata

Album zawiera opatrzoną wieloma fotografiami biografię córki ubogiego młynarza, którą Maryja wybrała na swoją powiernicę; historię objawień oraz opis cudów, jakie dokonały się w tym niezwykłym miejscu; początki i rozwój kultu, a także sanktuarium Matki Bożej z Loudes.
Ewa Stadtmüller
Bernadetta i Pani z Lourdes

Jest to pisana wierszem historia objawienie Matki Bożej w Lourdes - piękna Pani ukazała się nastoletniej Bernadetcie w grocie nad rzeką. Tekst uzupełniają barwne ilustracje.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bradze, w Portugalii - św. Fruktuoza, biskupa. Najpierw był mnichem, następnie biskupem w Dumio. Uczestniczył w synodzie toledańskim. Potem powołano go na biskupstwo do Bragi. Zmarł między rokiem 660 a 670. Pozostawił po sobie literacką spuściznę, a wśród niej surową regułę mniszą.

oraz:

św. Drogona (+ 1186); św. Enkratydy, dziewicy i męczennicy (+ 305); bł. Joachima, zakonnika (+ 1303); świętych męczenników Kajusa i Kremensjusza (+ 304); świętych męczenników Kaliksta i Charyzjusza (+ III w.); świętych męczenników z Saragossy: Optata, Luperka, Sukcesa, Marcjalisa, Urbana, Julii, Kwinktiliana, Publiusza, Frontona, Feliksa, Cecyliana, Ewencjusza, Prymitywa i Apodemiusza (+ 304); św. Paternusa, biskupa (+ 565); św. Turybiusza, biskupa (+ ok. 460)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG