WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

10 marca
Święty Symplicjusz I, papież

Zobacz także:

Święty Symplicjusz I
Symplicjusz urodził się w Tivoli, był synem Kastinusa. Za jego pontyfikatu, obejmującego lata 468-483, monofizyci obsadzili ważniejsze biskupstwa, odrzucając postanowienia IV Soboru Powszechnego w Chalcedonie. We wrześniu 476 r. złożono z tronu ostatniego cesarza zachodnio-rzymskiego Romulusa Augustulusa (475-476) i nastąpiło przejęcie władzy przez cesarza wschodniego Zenona Izauryjczyka (474-491). W Rzymie niektóre gmachy świeckie zaadaptowane zostały na potrzeby Kościoła. Papież przekształcił budynek na wzgórzu eskwilińskim na kościół S. Andrea in Catabarbara i rozpoczął budowę kościoła S. Stefano Rotondo na Monte Caelio. W swej działalności Symplicjusz podejmował także sprawę prerogatyw biskupa Rzymu na Wschodzie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Poczet papieży
Św. Symplicjusz
Bogdan Pietrzyk
Święty Symplicjusz
deon.pl
Symplicjusz, papież
Stanisław Tasiemski OP
Papież z Tivoli (format audio)
sredniowiecze.com
Symplicjusz, papież
 
John W. O'Malley SJ
Historia papieży

Kalikst I był niewolnikiem, Pius IX szlachcicem, Pius XII arystokratą, a jego następca Jan XXIII, wychował się na wsi. Wielu papieży w chwili wyboru nie miało żadnych święceń. Pochodzili z Włoch, Grecji, Syrii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii. Tylko jeden był Anglikiem, jeden Polakiem. Grono następców świętego Piotra, których pontyfikaty uznajemy za ważne, obejmuje przeszło dwustu sześćdziesięciu papieży. Brali oni udział w największych dramatach dwutysiącletniej historii świata zachodniego, a w niektórych wydarzeniach odegrali kluczowe role. Autor pisze zarówno o zaletach, jak i przywarach bohaterów książki. Przedstawiając fakty, zręcznie pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu, i obala mity narosłe wokół jej historii
praca zbiorowa
Poczet papieży

Chronologiczny leksykon papieży przedstawia życiorysy i dokonania zwierzchników Kościoła od pierwszych biskupów gmin chrześcijańskich do papieża Benedykta XVI. Noty biograficzne uzupełniają portrety, ilustracje dzieł sztuki i architektury, słowniczek terminów teologicznych i alfabetyczny układ postaci.
Josef Gelmi
Mały leksykon papieży

Podręczny i napisany przystępnym językiem, przybliża jedynie najbardziej istotne fakty z życia kolejnych papieży.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bobbio, w północnych Włoszech - św. Attali, opata. W Luxeuil przystał do św. Kolumbana. Gdy wielki mnich-wędrowiec opuszczał tę fundację, Attala miał tam pozostać jako jego następca, ale uczeń przedkładał nad tę godność towarzyszenie mistrzowi. Jego następcą został dopiero w Bobbio. Tam też zmarł w roku 626. Jonasz z Bobbio opowiada nam o nim w Żywocie Kolumbana.

W Glasgow, w Szkocji - św. Jana Ogilvie, męczennika. Wywodził się ze środowiska zagorzałych kalwinów, ale w czasie studiów przeszedł na katolicyzm i wkrótce potem wstąpił do jezuitów. Kształcił się następnie w Lowanium, Brnie i Ołomuńcu. W roku 1610 otrzymał święcenia i w trzy lata później wrócił po kryjomu do kraju. Ujęty w roku następnym, przechodził ciężkie tortury, które opisał w swej Relatio incarcerationis. Gdy mając 36 lat wstępował z uśmiechem na szubienicę, na pamiątkę rzucił gapiom swój różaniec. Ugodzony nim został potem - jak Jan - gorliwym konwertytą. Męczennika beatyfikował w roku 1929 Pius XI.

W Paryżu - św. Eugenii Milleret. Była bardzo zdolna, m.in. zdobyła wykształcenie teologiczne. Założyła zgromadzenie pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P., które gdzieniegdzie zwą asumpcjonistkami. Zmarła w roku 1898. Beatyfikował ją w roku 1975 Paweł VI.

oraz:

św. Droktoweusza, opata (+ ok. 580); świętych męczenników Kajusa i Aleksandra (+ II w.); bł. Piotra od Jeremiasza, zakonnika (+ 1452)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG