WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

8 marca
Bazylika katedralna w Pelplinie

Zobacz także:

Bazylika katedralna w Pelplinie
Diecezja pelplińska powstała na mocy bulli św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. Wcześniej jej tereny znajdowały się w obrębie utworzonej w 1243 r. diecezji chełmżyńskiej. Od 1821 r. jej stolicą był Pelplin.
Katedrą diecezji jest bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będąca częścią bardzo starego opactwa cystersów (datującego się na XIII w.). Opactwo to wzbudzało uznanie i podziw wielu ważnych osobistości, m.in. polskich władców, którzy w nim gościli: Zygmunta III Wazy wraz z królewiczem Władysławem, Jana III Sobieskiego z Marysieńką i królewiczem Jakubem oraz królowej Eleonory.

bp Ryszard Kasyna, ordynariusz pelpliński
Ordynariuszem tej diecezji jest bp Ryszard Kasyna. Pomaga mu biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel oraz biskup-senior Piotr Krupa. Na terytorium blisko 13 tys. km kw. zamieszkałym przez ok. 780 tys. osób w 290 parafiach pracuje blisko 600 księży diecezjalnych i 90 zakonnych. Patronami diecezji są św. Wawrzyniec, diakon i męczennik, oraz św. Bernard z Clairvaux.
Najważniejszym wydarzeniem w dziejach diecezji pelplińskiej była wizyta św. Jana Pawła II w Pelplinie 6 czerwca 1999 r. Podczas odprawionej tam Mszy św. Ojciec Święty przypominał m.in.:

Jan Paweł w Pelplinie, 06.06.1999 Długa jest tradycja słuchania słowa Bożego na tych ziemiach i długa jest tradycja świadectwa dawanego Słowu, które w Chrystusie stało się Ciałem. Idzie ona przez stulecia. W tę tradycję wpisuje się także nasz wiek. Wymownym i tragicznym symbolem tej ciągłości była tak zwana "pelplińska jesień", której 60-lecie przypada w tym roku. Wówczas, 24 mężnych kapłanów - duszpasterzy, profesorów seminarium duchownego i pracowników kurii biskupiej - okupiło swoją wierność posłudze Ewangelii ofiarą cierpienia i śmierci. A cały czas okupacji wydarł tej pelplińskiej ziemi 303 duszpasterzy. Za cenę własnego życia heroicznie nieśli Chrystusowe orędzie nadziei w dramatycznym okresie wojny i okupacji. Jeżeli dziś wspominamy tych kapłanów męczenników, to dlatego, że z ich ust nasze pokolenie słuchało Słowa Bożego i dzięki ich ofierze doświadczało i doświadcza Jego mocy.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Diecezja pelplińska
Serwis internetowy
Diecezja pelplińska
Historia diecezji
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie
Bazylika katedralna
Parafia katedralna w Pelplinie
Serwis internetowy
Ewa Tracz
Katedra w Pelplinie (video)
Wanda i Wacław Niklasowie
Męczennicy pelplińskiej jesieni
eKAI
Film "Pelplińska Jesień 1939 r."
Gazeta Tczewska
Pamięć naszym obowiązkiem
 
Jan Paweł II
Homilia wygłoszona podczas Mszy św. w Pelplinie
6 czerwca 1999 r.
Jan Paweł II
Przemówienie na "Anioł Pański" w Pelplinie
6 czerwca 1999 r.
 
Marzena Burczyka-Woźniak, bp Jan Bernard Szlaga
Reportażu stamtąd nie będzie

Książka jest zapisem rozmów z wybitnym polskim biblistą, ks. prof. Janem Bernardem Szlagą, biskupem pelplińskim. Dziennikarka zadaje Biskupowi pytania o życie i jego sens, o to, czym jest prawda i czemu służy ludzkie cierpienie; o śmierć, która zdaje się być kresem wszystkiego, o tajemnicę naszych dusz; o wiarę, nadzieję, miłość; o wizje przyszłości zaklęte w Apokalipsie.
Marek Balon
Pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II

Pamiątkowy album z unikatową płytą DVD poświęcony historii wszystkich podróży Jana Pawła II do ojczyzny. W publikacji relacje z poszczególnych pielgrzymek, ich kalendarium oraz bardzo ważne, specjalnie wybrane i być może niekiedy już zapomniane fragmenty nauczania, które zostawił nam Sługa Boży do przemyślenia i realizacji. Całość zilustrowana dziesiątkami zdjęć od pierwszej do ostatniej wizyty
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.
Adam Bujak
Polska szlakiem Jana Pawła II

Autorzy tego albumu zdecydowali się spojrzeć na Polskę niejako oczami Jana Pawła II. Trasę tej podróży wytyczył On sam - pokazujemy bowiem 60 miejscowości, które miały szczęście gościć Ojca Świętego w czasie Jego pontyfikatu. Ukazane są w albumie w takiej kolejności, w jakiej Ojciec Święty udawał się do nich w swoich pielgrzymkach apostolskich - poza Krakowem, który zamyka album.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Dunwich, w Anglii - św. Feliksa, biskupa. Uchodzi on za apostoła Anglów wschodnich. Zmarł w roku 648.

W Korei - świętych Franciszka-Szymona Berneux i Antoniego Daveiny, biskupów, oraz 22 towarzyszy, chrześcijan koreańskich, którzy dostąpili męczeństwa w roku 1866.

oraz:

świętych męczenników Apoloniusza, diakona, i Filemona (+ 511); świętych męczenników Ariana i Teotyka (+ ok. 311); św. Juliana, biskupa (+ 690); św. Poncjusza z Kartaginy, diakona i męczennika (+ 260)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG