WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

22 stycznia
Święty Wincenty Pallotti, prezbiter

Zobacz także:

Święty Wincenty Pallotti
Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 r. i pracował przez całe życie w Rzymie. Matka Wincentego, Magdalena de Rossi, była pobożną tercjarką franciszkańską, a ojciec, Piotr Pallotti - zamożnym kupcem i żarliwym miłośnikiem różańca; po latach Wincenty dziękował Bogu za "świętych rodziców". Został ochrzczony następnego dnia po narodzeniu. Otrzymał wówczas imiona: Wincenty, Alojzy, Franciszek. Był trzecim z dziesięciorga dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjalnej Wincenty zapisał się na studia filozoficzne, a potem teologiczne na papieskim uniwersytecie "Sapienza", które uwieńczył podwójnym doktoratem. W czasie studiów zapoznał się ze św. Kasprem del Bufalo (+ 1837). Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie 16 maja 1818 roku. Jako doktor filozofii i teologii, a także magister filologii greckiej, w latach 1819-1829 wykładał na uniwersytecie. W latach 1827-1840 był ojcem duchownym w wyższym seminarium rzymskim. Przez pewien czas pełnił funkcję duszpasterza wojskowego w państwie kościelnym (1842). Tworzył szkoły wieczorowe, stowarzyszenia cechowe dla robotników, sierocińce i ochronki dla dziewcząt.
4 kwietnia 1835 roku założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Na czele Zjednoczenia miała stać nowa rodzina zakonna, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (SAC), która miała spełniać zadanie animatora wszystkich dzieł katolickiego apostolatu. Nową rodzinę zakonną związał jedynie przyrzeczeniem i profesją. Do dziś centralną część tego dzieła stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Pallotyni zatwierdzeni zostali przez Stolicę Apostolską w roku 1904. Na ziemiach polskich pallotyni pojawili się w 1907 roku, już trzy lata po zatwierdzeniu Stowarzyszenia.
Jeszcze za swojego życia Wincenty Pallotti otrzymał zaszczytny tytuł "apostoła Rzymu" i "drugiego św. Filipa Nereusza". Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego - zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia). Pozostawił po sobie wiele pism.
Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Chociaż jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się bardzo wcześnie, bo w dwa lata po jego śmierci, trwał długo właśnie z powodu rozległej działalności, jaką sługa Boży prowadził. Błogosławionym ogłosił Wincentego papież Pius XII 22 stycznia 1950 r. (dokładnie w setną rocznicę śmierci Wincentego), a do chwały świętych wyniósł go 20 stycznia 1963 r. Jan XXIII. Jest patronem hodowców winorośli.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Serwis internetowy pallotynów
Testament duchowy św. Wincentego Pallottiego
Serwis internetowy pallotynów
Pallotti - święty na czasie
Serwis internetowy pallotynów
Kalendarium życia św. Wincentego Pallottiego
Serwis internetowy pallotynów
Zapaleniec pełen wiary (film)
Serwis internetowy pallotynów
Św. Wincenty Pallotti i rzymska oktawa Epifanii
Święci Pańscy
Św. Wincenty Pallotti
Piotr Blachowski
Zwiastun przyszłości
ks. Tomasz Jaklewicz
Apostoł Rzymu
Artur Marek Wójtowicz
Żyć w duchu świętego Wincentego Pallottiego
Stefan Dusza SAC, Bogdan Leśniak SJ
Historia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego
(format Real Audio)

Pallotyni - nowy sposób towarzyszenia człowiekowi
Początki pallotynów w Polsce
Czym dzisiaj zajmują się pallotyni?
Pallotyni obecni w życiu Kościoła w Polsce
franciszkanie.pl
Św. Wincenty Pallotti
Mariusz Trojnar
Modlitwa za wstawiennictwem św. Wincentego Pallotti
Mariusz Trojnar
Modlitwa na 200. rocznicę urodzin
św. Wincentego Pallotti
Serwis internetowy pallotynów
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego
Serwis internetowy pallotynów
Modlitwy pallotyńskie
 
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
Nasz Założyciel - św. Wincenty Pallotti
Księża i Bracia Pallotyni
Serwis internetowy
Wydawnictwo PALLOTTINUM
Księgarnia internetowa
 
praca zbiorowa
Święty Wincenty Pallotti i jego dzieło

Książka wydana z okazji 50-lecia kanonizacji świętego Wincentego Pallottiego. Historia życia świętego Wincentego, a także powstania Zjednoczenia i Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Liczne dokumenty, dekrety, homilie, listy i przemówienia z historią tą związane.
ks. J. Wróbel SAC
Święty Wincenty Pallotti

Święty Wincenty Pallotti - życie, działalność oraz duchowość Świętego.
ks. Zygmunt Podlejski
Święci (nie) święci. Epizody z życia świętych

Święty Wincenty Pallotti powiedział kiedyś: W biografiach świętych brakuje zawaze jednego rozdziału. Najdłuższego! Jest to rozdział o ich niedoskonałościach. Książka ks. Zygmunta Podlejkiego uzupełnia właśnie te lukę, przedstawiając postaci świętych od drugiej strony - z uśmiechem, humorem, co wcale nie umniejsza ich wielkości. Przez to są oni nam bliscy, stają się ludźmi "z krwi i kości".

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Persji - św. Anastazego, męczennika. Zetknąwszy się w Jerozolimie z chrześcijanami, przyjął chrzest i pozostał tam jako mnich. W roku 628 udał się do Cezarei Palestyńskiej, opanowanej przez jego ziomków. Ujęto go wówczas i wywieziono do Persji, gdzie razem z siedemdziesięcioma innymi wyznawcami poniósł śmierć za wiarę.

oraz:

św. Dominika, opata (+ 1031); św. Gaudentego, biskupa (+ 418)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG