WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:


Menu:

tolle.pl poleca:

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

Kanonizacja Josemarii Escriva
6 października 2002 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012


Błogosławiony Josemaria Escriva Josemaria Escriva urodził się w Barbastro (w Hiszpanii) 9 stycznia 1902 roku. Był drugim z sześciorga dzieci. Rodzice - pobożni i przykładni katolicy - ochrzcili go 13-tego samego miesiąca 1902 roku. Josemaria był radosnym, żywym i szczerym dzieckiem oraz dobrym, bystrym i inteligentnym uczniem. Bóg bardzo szybko zaczął hartować duszę Josemarii w kuźni bólu: w latach 1910-1913 umierają trzy jego młodsze siostry, w 1914 rodzina zostaje zrujnowana ekonomicznie.
Zimą, na przełomie 1917-1918 roku, zdarzyło się coś, co wpłynęło decydująco na przyszłe losy Josemarii Escrivy: w czasie Bożego Narodzenia w miasteczku spadł śnieg, a niedługo potem Josemaria spostrzega na nim ślady bosych stóp. Dostrzegłszy wielkie poświęcenie karmelity bosego, do którego należały te ślady, Josemaria postanowił zostać kapłanem, aby stać się bardziej dyspozycyjnym dla Boga. 27 listopada 1924 roku nagle umarł jego ojciec. 28 marca 1925 r. Josemaria został wyświęcony na kapłana. W kwietniu 1927 r. przeniósł się do Madrytu, aby tam doktoryzować się w prawie cywilnym. Tutaj, 2 października 1928 roku, podczas rekolekcji przeżywa wizję dzieła, do którego Bóg go powołuje. Wkrótce zakłada Opus Dei (Dzieło Boże), w którym świeccy mężczyźni i kobiety uczą się dążyć do świętości na drodze zwykłej codzienności i zajęć. Od tej chwili zaczyna pracować nad tym dziełem, a jednocześnie kontynuuje posługę kapłańską, zwłaszcza wśród ubogich i chorych. Ponadto studiuje w Uniwersytecie w Madrycie i udziela lekcji, by utrzymać swoją rodzinę.

Błogosławiony Josemaria Escriva W 1946 roku na stałe przenosi się do Rzymu, gdzie broni doktoratu z teologii. Tam też zostaje mianowany konsultorem kongregacji watykańskich, honorowym członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej i prałatem honorowym Ojca Świętego. Z Rzymu wyjeżdża do różnych krajów Europy, a w 1970 roku do Meksyku, by tam umacniać Opus Dei. Umiera w Rzymie na zawał 26 czerwca 1975 r.
Napisany przez niego zbiór medytacji zatytułowany "Droga" zalicza się do klasyki duchowości. W chwili jego śmierci Opus Dei jest już obecne na pięciu kontynentach, liczy ponad 60 tysięcy wiernych z osiemdziesięciu narodowości. Obecnie liczy ponad 80 tys. członków: duchownych i świeckich na całym świecie. Ma wielkie zasługi dla ożywienia Kościoła i jego obecności w różnych środowiskach zawodowych na wszystkich kontynentach. Członkami Opus Dei są m.in. prymas Peru, kard. Luis Cipriani z Limy i rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.

Po śmierci Josemarii Escriva tysiące wiernych zwraca się do Papieża z prośbą o otwarcie procesu kanonizacyjnego. 17 maja 1992 r. w Rzymie, w obecności 300 tysięcy wiernych przybyłych z całego świata Jan Paweł II wynosi Josemarię Escriva na ołtarze. 21 września 2001 r. Zgromadzenie Zwyczajne Kardynałów i Biskupów, członków Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, jednogłośnie stwierdza cudowny charakter uzdrowienia przypisywanego bł. Josemarii. Dekret uznający cud odczytany zostaje w obecności Papieża 20 grudnia. 26 lutego 2002 r. Jan Paweł II przewodniczy Publicznemu Konsystorzowi Zwyczajnemu Kardynałów i wysłuchawszy obecnych tam kardynałów, arcybiskupów i biskupów postanawia, że ceremonia kanonizacyjna bł. Josemarii Escriva odbędzie się 6 października 2002 r. Tego dnia odbywa się uroczysta kanonizacja założyciela Opus Dei.

Opracowano na podstawie życiorysu Josemarii Escriva, dostępnego na stronach Watykanu.


Więcej o bł. Josemarii Escriva i założonym przez niego Opus Dei:

Serwer Watykanu
Kanonizacja bł. Josemarii Escriva
Kliknij tutajFormat HTML

Serwer Watykanu
Zarys biografii błogosławionego Josemarii
Kliknij tutajFormat HTML

Wiara.pl
Josemaria Escriva
Kliknij tutajFormat HTML

Wojciech Hausner
Życie do naśladowania
Kliknij tutajFormat HTML

Andres Vazquez de Prada
Założyciel Opus Dei. Życie Josemaríi Escrivy
Fragmenty książki
Kliknij tutajFormat HTML

Opus Dei
Serwis internetowy
Kliknij tutajFormat HTML

Opus Dei
Życiorys św. Josemarii Escriva
Kliknij tutajFormat HTML

Wiara.pl
Czym jest Opus Dei?
Kliknij tutajFormat HTML

Wiara.pl
Opus Dei w pytaniach i odpowiedziach
Kliknij tutajFormat HTML

Paweł Zuchniewicz
Wyobraźnia miłosierdzia
Kliknij tutajFormat HTML

Chrześcijańska "droga do sukcesu"
Kliknij tutajFormat HTML

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum