WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 września
Błogosławiona Aniela Salawa, dziewica

Zobacz także:

Błogosławiona Aniela Salawa
Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 r. w wielodzietnej, ubogiej rodzinie chłopskiej w Sieprawiu pod Krakowem. Jej rodzice byli bardzo pobożni, a matka mimo wielu zajęć i obowiązków nie zaniedbywała wspólnej modlitwy rodzinnej, głośnego czytania książek i czasopism religijnych. Aniela odznaczała się niezwykłą urodą. Ukończyła jedynie dwie klasy szkoły elementarnej, ponieważ musiała pomagać matce przy gospodarstwie. Mimo wątłego zdrowia zawsze była bardzo chętna do pracy.
Jako młoda dziewczyna, jesienią 1897 r. udała się do Krakowa, gdzie podjęła pracę jako służąca. W dwa lata później bardzo przeżyła śmierć swojej dwudziestopięcioletniej siostry. Uświadomiła sobie wówczas, jak bardzo kruche jest życie. Po głębokim namyśle zdecydowała się na złożenie ślubu dozgonnej czystości. W 1900 r. przystąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty, którego zadaniem było niesienie pomocy służącym. Miała więc okazję, aby bardzo owocnie prowadzić apostolstwo w gronie koleżanek, dla których była przykładem chrześcijańskiego życia. Wywierała bardzo silny wpływ na otoczenie. Dzieliła się pożywieniem i pieniędzmi z biedniejszymi od siebie. Garnęły się do niej zwłaszcza najmłodsze służące, dla których była matką i przyjaciółką.
W 1912 r. Aniela Salawa wstąpiła do III zakonu św. Franciszka i złożyła profesję. Zafascynowana duchowością Biedaczyny z Asyżu, okazywała niezwykłą wrażliwość na działanie Ducha Świętego. Modlitwa umacniała ją w cierpliwym dźwiganiu codziennego krzyża. Wszelkie urazy i poniżenia składała w ofierze Bogu za grzeszników. Umiała przebaczać i odpłacać dobrem za zło.
W czasie I wojny światowej - mimo że bardzo pogorszył się jej stan zdrowia, nasiliły się dolegliwości płuc i żołądka - pomagała w krakowskich szpitalach, niosąc pomoc i wsparcie rannym żołnierzom. Opiekowała się także jeńcami wojennymi. W 1916 r. podupadła jednak na zdrowiu tak, że konieczna stała się hospitalizacja. Po wypisaniu ze szpitala nie mogła już podjąć pracy zarobkowej. Ostatnie pięć lat życia spędziła w nędzy, z pogodą ducha dźwigając krzyż choroby. Swoje cierpienia ufnie ofiarowała Chrystusowi jako wynagrodzenie za grzechy świata. W tym czasie wiele też modliła się, czytała, rozmyślała. Obdarzona została przeżyciami mistycznymi.
Zmarła na gruźlicę 12 marca 1922 r. w krakowskim szpitalu św. Zyty. Umierała samotnie, opuszczona przez wszystkich, wśród straszliwych cierpień, ale w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem jako tercjarka franciszkańska. Beatyfikowana została 13 sierpnia 1991 r. przez św. Jana Pawła II na krakowskim Rynku.

W ikonografii bł. Anielę przedstawia się w pomieszczeniu kuchennym. Jej atrybutem jest także szczotka do zamiatania.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Aniela Salawa
Fragmenty Dziennika
 
Jan Paweł II
Homilia podczas beatyfikacji
Kraków, 13 sierpnia 1991 r.
ks. Stanisław Salawa
Błogosławiona Aniela Salawa
- wspaniały kwiat Kościoła polskiego
Parafia bł. Anieli Salawy w Krakowie
Nasza patronka
ks. Tomasz Jaklewicz
Służąca Pana Jezusa
Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu
Bł. Aniela Salawa
Zdzisław Kijas OFMConv
Bł. Aniela Salawa
FranciszkanieTV
Bł. Aniela Salawa

Część pierwsza (format video)
Część druga (format video)
Iwona Szkudelska
Aniela Salawa
Marek Wójtowicz SJ
Hojna służąca
ks. prof. Marek Chmielewski
Bł. Aniela Salawa (format audio)
Stefania Viscardi
Bł. Aniela Salawa - krakowska służąca
Polonia Christiana
Bł. Aniela Salawa
Parafia Siepraw
Bł. Aniela Salawa
Skarby Kościoła
Aniela Salawa
Mariusz Trojnar
Modlitwa o uproszenie łask za przyczyną bł. Anieli
Mariusz Trojnar
Wezwania do bł. Anieli Salawy
 
ks. prof. Kazimierz Panuś
Bł. Aniela Salawa

Świętość możliwa jest do osiągnięcia w każdym stanie i zawodzie. Dowodzi tego życie pochodzącej z Sieprawia bł. Anieli Salawy. Swoim życiem dowiodła, że nawet najbardziej niepomyślne warunki nie przekreślają szans uświęcenia.
Józef Symeon Barcik OFMConv
Błogosławiona Aniela Salawa

Autor książeczki, wicepostulator w procesie kanonizacyjnym bł. Anieli, przez kilka lat w Krakowie gorliwie rozwijał jej kult. Prowadził każdego dziewiątego dnia miesiąca Msze Świętej o godz. 16.30. Przewodniczył modlitwom o jej kanonizację, odpowiadał na korespondencję, zainteresowanym parafiom wysyłał relikwie. Przekazana biografia, ubogacona fragmentami z Dziennika (1916-1921), to owoc poznawania życiorysu Błogosławionej oraz własne przemyślenia i spostrzeżenia.
ks. Franciszek Świątek CSRS
W blaskach anioła. Bł. Aniela Salawa

To książka o bł. Anieli Salawie, o której Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w swoich Zapiskach więziennych stwierdził: "Im bardziej zdobywał ją sobie Bóg, tym więcej oddawała się ludziom w przedziwnej gotowości ofiary i usłużności, a nawet zastępczego cierpienia. Jest to doskonała patronka na czasy współczesne". To żywot napisany na podstawie współczesnych Anieli Salawie dokumentów.
Ewa Stadtmüller
Którędy do nieba? Mali i duzi

Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, jak żyli i co robili, aby dostać się do nieba: św. Kinga, bł. Jan XXIII, św. Jadwiga, bł. Aniela Salawa, św. Tomasz Morus, św. Jozefina Bakhita, św. Rafał Kalinowski, św. Antoni Padewski, Nennolina od Jezusa i św. Joanna Beretta Molla.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Clonmacnois, w Irlandii - św. Kierana, opata. Jego dzieje pogrążone są w mgle, przypominającej tę, która tak często spowija jego ojczystą wyspę. Ale wiadomo, że był założycielem opactwa. Zmarł zapewne około roku 549. Wcześnie otoczono go czcią i dlatego imię przekazały nam stare martyrologia.

W Madrycie - bł. Marii de Cabeza, wdowy. Była małżonką św. Izydora Oracza. Żyła w XII stuleciu. Jej wczesny kult otoczono legendami. Zaaprobował tę cześć Innocenty XII (1697).

oraz:

św. Audomara, biskupa (+ ok. 670); świętych męczenników Doroteusza i Gorgoniusza (+ 303); św. Seweriana, żołnierza, męczennika (+ 320?); św. Stratona, męczennika (+ ok. 310)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG