WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

8 lutego
Święta Józefina Bakhita, dziewica

Zobacz także:

Święta Józefina Bakhita
Józefina Bakhita urodziła się w 1868 r. w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani'ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia. Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina - jako znak nowego życia. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Przez następnych 50 lat służyła Bogu i współsiostrom, podejmując najprostsze prace: gotowanie, sprzątanie, szycie. Jej przyjemny wygląd i ciepły głos pomagał wielu biednym i opuszczonym, którzy przychodzili do klasztoru, w którym mieszkała. Po długotrwałej chorobie zmarła w 1947 r.
W 1992 r. beatyfikował ją św. Jan Paweł II. W następnym roku, podczas swej podróży apostolskiej do Afryki, mówił: "Ciesz się, Afryko! Bakhita wróciła do ciebie: córka Sudanu, sprzedana w niewolę, cieszy się już wolnością - wolnością wiekuistą, wolnością świętych!" W październiku 2000 r. św. Jan Paweł II kanonizował Józefinę Bakhitę. Benedykt XVI w encyklice Spe salvi przytoczył natomiast jej życiorys jako przykład nierozerwalnej i determinującej relacji wiary i nadziei w życiu chrześcijan.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Wpatrujmy się we wzory świętości
Homilia podczas kanonizacji, 1 października 2000 r.
 
Grzegorz Brożek
Bakhita znaczy szczęśliwa
Karol Klauza
Łzy św. Józefiny Bakhita
ks. Tomasz Jaklewicz
Szczęściara
Marek Wójtowicz SJ
Przywrócona nadzieja
Marek Balon, reż. Giacomo Campiotti
Św. Józefina Bakhita. Duma afrykańskiego Kościoła
s. Elżbieta Czarnecka
Józefina Bakhita - święta Darfuru
 
Józefina Bakhita
Pamiętnik niewolnicy i świętej

Niniejsza niewielka książka jest prawdziwą historią opowiedzianą w pierwszej osobie i niesie przesłanie przebaczenia pomimo doznanych krzywd.
Marek Balon, reż. Giacomo Campiotti
Św. Józefina Bakhita
Duma afrykańskiego Kościoła (książka + DVD)

Józefina Bakhita, czarnoskóra święta Kościoła katolickiego, to wspaniały przykład wsłuchiwania się w głos Boga, szukania Go i podążania za Nim bez względu na okoliczności. Zawsze życzliwa, pomocna, pełna wiary i miłosierdzia dla innych. Jej życie z mocą pokazuje, że to Bóg, a nie człowiek jest Panem każdej istoty.
Ewa Stadtmüller
Którędy do nieba? Mali i duzi

Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, jak żyli i co robili, aby dostać się do nieba: św. Kinga, bł. Jan XXIII, św. Jadwiga, bł. Aniela Salawa, św. Tomasz Morus, św. Jozefina Bakhita, św. Rafał Kalinowski, św. Antoni Padewski, Nennolina od Jezusa, św. Joanna Beretta Molla.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Muret, w Owernii - św. Stefana, założyciela kongregacji z Grandmont. Łączyła ona w swej duchowości elementy zbliżone do życia mniszego, kanonickiego i eremickiego, ale Stefan stworzył coś nowego lub dokonał szczęśliwej syntezy. Zmarł w roku 1124.

W Krakowie - bł. Izajasza Bonera, augustianina z klasztoru św. Katarzyny na Kazimierzu. Zmarł w roku 1471, otoczony czcią dla swych cnót, uczynności i niezwykłych darów modlitewnych. Jego kult, nie zawsze podtrzymywany skutecznie, nigdy nie doprowadził do formalnej aprobaty, ale uchodzić może za spontaniczny, długotrwały, niepamiętny.

oraz:

św. Honorata z Mediolanu, biskupa (+ ok. 570); św. Juwencjusza, biskupa (+ 396); św. Kointy z Aleksandrii, męczennicy (+ ok. 250); św. Pawła, biskupa Verdun (+ 649); bł. Piotra Igneo, biskupa (+ 1089)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG