Internetowa Liturgia GodzinZ Księgi proroka Izajasza
63, 19b - 64, 11

Błaganie o nawiedzenie Boże

Panie, obyś rozdarł niebiosa i zstąpił - przed Tobą zatrzęsłyby się góry, podobnie jak ogień, który pali chrust i sprawia wrzenie wody - abyś dał poznać Twe imię wrogom. Przed Tobą drżeć będą narody, gdy dokonasz dzieł nadspodziewanych, o których z dawna nie słyszano. Zstąpiłeś: przed Tobą zatrzęsły się góry. Ani ucho nie słyszało, ani oko nie widziało, żeby jakiś bóg poza Tobą czynił tyle dla tego, co w nim pokłada ufność. Obyś wychodził naprzeciw tym, co radośnie pełnią sprawiedliwość i pamiętają o Twych drogach. Oto Ty zawrzałeś gniewem, bo grzeszyliśmy przeciw Tobie od dawna i byliśmy zbuntowani.
My wszyscy byliśmy skalani, a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata. My wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście, a nasze winy poniosły nas jak wicher. Nikt nie wzywał Twojego imienia, nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie. Bo skryłeś Twoje oblicze przed nami i oddałeś nas w moc naszej winy.
A jednak, Panie, Ty jesteś naszym Ojcem. My jesteśmy gliną, a Ty naszym Twórcą. Wszyscy jesteśmy dziełem rąk Twoich. Panie, nie gniewaj się tak ogromnie i nie chowaj ciągle w pamięci naszej winy. Oto wejrzyj, prosimy, my wszyscy jesteśmy Twym ludem! Twoje święte miasta są opustoszałe, Syjon jest pustkowiem, Jerozolima - odludziem.
Świątynia nasza, święta i wspaniała, w której Cię chwalili nasi przodkowie, stała się pastwą pożaru, i wszystko, co kochaliśmy, zmieniło się w zgliszcza. Czyż na to wszystko możesz być nieczuły, Panie? Czy możesz milczeć, by nas pognębić nad miarę?Źródło: Iz 63, 19b - 64, 11
Temat: Błaganie o nawiedzenie Boże
Dział LG: Teksty okresowe - Narodzenie Pańskie
Obchód: 10.01. - 10 stycznia lub czwartek po niedzieli Objawienia Pańskiego
Strony: LG tom I, wydanie I (Pallottinum 1982), s. 530
LG tom I, wydanie II (Pallottinum 2006), s. 531
Monastyczna LG tom I, s. 438


© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum