WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

25 listopada
Błogosławieni małżonkowie
Alojzy Quattrocchi i Maria Corsini

Zobacz także:

Błogosławieni Alojzy Quattrocchi i Maria Corsini
Wspominane dziś małżeństwo Quattrocchich jest pierwszą beatyfikowaną parą małżeńską. Tej doniosłej uroczystości 21 października 2001 roku przewodniczył św. Jan Paweł II, świętując 20-lecie ogłoszenia adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, mówiącej o roli rodziny w życiu chrześcijańskim. Wspólna beatyfikacja stała się wyraźnym potwierdzeniem prawdy, że małżeństwo jest drogą do świętości - tak dla mężczyzny jako ojca, jak i dla kobiety w roli matki.

Alojzy Beltrame Quattrocchi urodził się w Katanii 12 stycznia 1880 roku. Do gimnazjum uczęszczał w Ankonie. W 1891 roku rodzina przeniosła się do Rzymu, gdzie Alojzy podjął studia prawa na uniwersytecie Sapienza. Po ukończeniu nauki został adwokatem. Obejmował coraz to wyższe, prestiżowe stanowiska w instytucjach państwowych. Zawsze jednak zachowywał dystans do bieżących walk politycznych. W 1939 roku odrzucił propozycję objęcia urzędu adwokata generalnego, a w roku 1948 odmówił startowania w wyborach do senatu. Profesjonalizm i szacunek, jaki zyskał sobie w sferach rządowych, pozwalały mu służyć wielu osobom mądrą radą.
Już od wczesnych lat codziennie uczestniczył z całą rodziną we Mszy świętej; rodzina wspólnie modliła się także na zakończenie każdego dnia. Był aktywnym apostołem, dzięki świadectwu Alojzego wielu jego kolegów wróciło do wiary. Zaraz po wojnie wraz z żoną, Marią Corsini, zaangażował się w ruch "Odrodzenie chrześcijańskie" oraz "Front rodzinny". W życiu rodzinnym szedł drogą codziennego uobecniania zasad Ewangelii, które wraz z żoną wspólnie zaszczepiali dzieciom. Pragnąc pogłębić swoją wiedzę, systematycznie uczęszczał na wieczorowe kursy teologii dla świeckich na Uniwersytecie Gregoriańskim i uczestniczył w spotkaniach poświęconych kulturze religijnej.
Zmarł w Rzymie 9 listopada 1951 roku. Tak wspominała go żona: "Mój kochany, wspominam wszystkie szczęśliwe chwile, którymi się rozkoszowałeś do końca życia. Żadna z tych chwil nie przeszła niezauważona przez ciebie. Za każdą z nich składałeś dziękczynienie Panu Bogu. Pamiętam zmartwienie w chwilach choroby czy innego niebezpieczeństwa, radość z mego uratowanego życia, które było wszystkim dla ciebie. (...) Coraz bardziej cię podziwiałam za to, że z wielką godnością i szlachetnością wznosiłeś się ponad nędze i ambicje ludzkie. Zwyciężałeś dzięki miłości bliźniego. Okazałeś pogodną pobłażliwość i dobroć człowieka sprawiedliwego, którym kieruje miłość Boga i człowieka".

Błogosławieni Alojzy Quattrocchi i Maria Corsini Maria Ludwika Corsini urodziła się we Florencji 24 czerwca 1884 roku. Rodzice, podobnie jak rodzina jej przyszłego męża, zdecydowali się osiąść w Rzymie. Maria była ich jedynym dzieckiem. Wielką rolę w jej wychowaniu, a później w kształtowaniu jej dzieci, odegrali dziadkowie. We wrześniu 1897 roku Marysia przystąpiła do Pierwszej Komunii świętej, przygotowana do tego wydarzenia podczas rekolekcji zamkniętych u sióstr Dzieciątka Jezus. To doświadczenie pozostawiło w niej trwały ślad. W szkole miała szczęście spotkać nauczycieli o wybitnej kulturze, którym zawdzięczała wszechstronne wykształcenie humanistyczne.
Ukończyła szkołę handlową. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją. Już w szkole średniej rozwinęła zdolności pisarskie, które wykorzystała później w publikacjach katolickich. Nie mając jeszcze osiemnastu lat, zadebiutowała szkicem na temat Pszczoły Rucellaiego. Wkrótce pisarstwo Marii zaczęło odzwierciedlać rozwój jej duchowości. Już w 1912 roku oddała do druku pierwszy esej poświęcony problematyce chrześcijańskiej rodziny i wychowaniu dzieci: Matka a problem współczesnego wychowania.
Kiedy w roku 1913 po raz czwarty zaszła w ciążę, wywiązały się komplikacje uważane wówczas za zagrażające życiu matki i dziecka, a lekarz zaproponował jej aborcję. W porozumieniu z mężem stanowczo odrzuciła tę propozycję. Oboje postanowili zaufać oraz poddać się woli Boga i zwrócili się z modlitwą do Matki Bożej. W kwietniu 1914 roku, w ósmym miesiącu ciąży, przyszła na świat, ku ogromnej radości rodziny, wymodlona i wbrew ludzkim kalkulacjom zdrowa druga córka, Enrichetta.
Podobnie jak mąż, Maria działała w Akcji Katolickiej i innych stowarzyszeniach, oddawała się także pracy charytatywnej, zwłaszcza opiece nad chorymi. Towarzyszyła im w pielgrzymkach do Lourdes i Loreto. Zmarła 14 lat po mężu, w roku 1965. Przeżyła 81 lat.

Maria i Alojzy byli rodzicami czworga dzieci: Filipa (1906 r.), Stefanii (1908 r.), Cezarego (1909 r.) i Enrichetty (1914 r.). W uroczystości beatyfikacji uczestniczyło ich troje dzieci: 95-letni Filip (ksiądz Tarcisio), 92-letni Cezar (ojciec Paolino, trapista), 87-letnia Enrichetta. Brakowało Stefanii (siostry Cecylii, benedyktynki) zmarłej w 1993 r. Enrichetta wybrała życie samotnej konsekrowanej osoby świeckiej. Na ręce biskupa złożyła śluby podobne do instytutów życia konsekrowanego. Skończyła historię sztuki i uczyła w rzymskich szkołach.
"Poprzez ten uroczysty akt kościelny - mówił podczas beatyfikacji św. Jan Paweł II - chcemy ukazać przykład pozytywnej odpowiedzi na pytanie Chrystusa. Odpowiedzi danej przez dwoje małżonków, którzy żyli w Rzymie w pierwszej połowie dwudziestego wieku, wieku, w którym wiara w Chrystusa wystawiona była na ciężką próbę. Nawet w tych trudnych latach małżonkowie Alojzy i Maria utrzymali zapalone światło wiary - światło Chrystusa. Przekazali je swym czworgu dzieciom, z których troje jest dziś obecnych w bazylice". Małżonków dotkniętych dramatem separacji, choroby czy przedwczesnej śmierci żony lub męża papież zachęcił do ufnego zwracania się do Boga. Papież wezwał, by tak jak Kościół w trudnościach ich wspiera, i oni wspierali posługę Kościoła. "Dziękuję Wam - mówił papież - drogie rodziny, za wsparcie, jakiego i mnie udzielacie w mojej służbie Kościołowi i ludzkości. Codziennie zanoszę modlitwy do Pana, aby dopomagał tak licznym rodzinom zranionym biedą i niesprawiedliwością oraz by im dopomógł wzrastać w cywilizacji miłości".

Liturgiczne wspomnienie błogosławionych małżonków wyznaczono na dzień 25 listopada - w rocznicę zawarcia przez nich sakramentu małżeństwa.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Przeżywali zwyczajne życie w sposób nadzwyczajny
Homilia podczas beatyfikacji, Rzym, 21 października 2001 r.
Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Błogosławieni Maria i Ludwik Quattrocchi
Sanktuarium MB Leśniowskiej, Patronki rodzin
Alojzy i Maria Beltrame - uświęcone małżeństwo
Małgorzata Niemiec, Sławomir Spasiewicz
Maria i Luigi Beltrame Quattrocchi
L'Osservatore Romano
Beatyfikacja dwojga małżonków
kard. Camillo Ruini
Wspólnie do nieba
Zbigniew Nosowski
Zwyczajni - nadzwyczajni
Michał Gryczyński
Świętość dwojga
Anna Pobóg-Lenartowicz
Patroni życia małżeńskiego
Ludmiła Grygiel
Świętość dwojga
Pierwsza błogosławiona para małżeńska
fronda.pl
Święci małżonkowie
Duszpasterstwo Rodzin diecezji rzeszowskiej
Bł. Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi
ks. Henryk Lachur SCJ
Do świętości we dwoje
Centrum Duchowości Świętrodzinnej w Ciechocinku
Rekolekcje z błogosławionymi małżonkami
Wspólnota Bożego Ojcostwa
Litania do błogosławionych małżonków
Marii i Alojzego Quattrocchi
 
Luciano Moia
Błogosławieni rodzice
Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi
we wspomnieniach ich dzieci

Książka zawiera opis życia małżonków Marii i Luigiego Beltrame Quattrocchi'ch, którzy - po raz pierwszy w historii Kościoła - zostali wyniesieni do godności ołtarzy właśnie jako małżonkowie. Została napisana na podstawie wspomnień dzieci błogosławionych. Ta mała historia rodzinna przeplata się z wielkimi wydarzeniami historycznymi, jakimi były dwie wojny światowe, rozwój faszyzmu, ruch oporu i odbudowa państwa. Jan Paweł II powiedział, że Quattrocchi są błogosławieni nie pomimo tego, że byli małżonkami, ale właśnie dlatego, że byli małżonkami i rodzicami czworga dzieci.
ks. Henryk Misztal
Świeccy święci i błogosławieni

Nowe wydanie książki, która w krótkim czasie zdobyła powszechne uznanie czytelników. Zostało ono wzbogacone o nowe piękne postaci ludzi świętych świeckich wyniesionych do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II, jak chociażby bł. Joanny Molla, błogosławionych małżonków Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchi czy bł. Edmunda Bojanowskiego. Mamy nadzieję, że książka ta pomoże wielu, zwłaszcza świeckim, w uświadomieniu sobie powołania do świętości.
Aleksandra Zapotoczny
Bliscy Święci
Wywiady z rodzinami Świętych

Niniejsza publikacja przybliża postaci błogosławionych i świętych od strony prywatnej, poprzez rozmowy z członkami ich rodzin i wspólnot zakonnych. Poznamy ich z opowieści tych, którzy z nimi pracowali i żyli na co dzień. Usłyszymy o córce, matce, cioci, wujku, profesorze i papieżu. Prześledzimy etapy ich życia i zmagań, odkrywając, w czym tkwi sekret świętości. W ten niecodzienny sposób poznamy Chiarę Luce Badano, ks. Jerzego Popiełuszkę, papieża Jana XXIII, Matkę Teresę z Kalkuty, siostrę Faustynę Kowalską, ojca Pio, ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Piera Giorgia Frassatiego, Franciszka i Hiacyntę z Fatimy, Joannę Berettę Mollę, Luigiego i Marię Quattrocchi, ks. Michała Sopoćkę i papieża Jana Pawła II.
Anna Matusiak
Nowenny za wstawiennictwem świętych
i błogosławionych naszych czasów

Modlitewnik zawiera nowe nowenny za wstawiennictwem osób, które żyły czy zostały wyniesione na ołtarze w wieku dwudziestym lub obecnym, a więc osób jakże nam bliskich. Wśród nich są m.in. św. Siostra Faustyna, św. Brat Albert, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Pio, błogosławieni małżonkowie Alojzy i Maria Quattrocchi, błogosławieni rodzice Ludwik i Zelia Martin (rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus), bł. Karol de Foucauld - mały brat Jezusa, bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati - patron studentów. Niemal wszystkie proponowane w niej nowenny są zupełnie nowe, w tej właśnie książce opublikowane po raz pierwszy. Ich treść odnosi się do życia i przesłania danego świętego czy błogosławionego. Każdą z nowenn można odprawić w intencji zaproponowanej lub w innej, własnej.
Ewa Stadtmüller
Którędy do nieba? Konsekrowani i świeccy

To seria książeczek dla dzieci, zawierających wywiady Promyka ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Boży zapaleniec, ciekawski i wszędobylski Promyk, dobrze znany z religijnych czasopism dla dzieci, dostawszy się do nieba, z właściwym sobie zapałem przeprowadza wywiady ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Efektem jego pracy jest seria książeczek, których zadaniem jest pomoc w odnalezieniu tej jedynej i niepowtarzalnej — własnej drogi do nieba. Niniejsza ksiązeczka zawiera 10 wywiadów. Przedstawieni są: św. Józef, św. Juan Diego, św. Edyta Stein, bł. Matka Teresa, św. Dominik Savio, bł. Pier Giorgio Frassati, św. Stanisław Kostka, św. Franciszek z Asyżu, św. Maksymilian Maria Kolbe i błogosławieni Alojzy i Maria Quattrocchi.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Aleksandrii, w Egipcie - św. Piotra, biskupa i męczennika. Mówi o nim w swej Historii Euzebiusz, a wspominają święci Atanazy i Epifaniusz. Stolicę biskupią objął w roku 300. Natomiast wedle wszelkiego prawdopodobieństwa śmierć męczeńską poniósł w roku 311, pod sam koniec wielkich prześladowań. Na Wschodzie nazywano go dlatego "pieczęcią męczenników".

W Eymen pod Walencją, we Francji - bł. Beatryczy z Ornacieu. W trzynastym roku życia wstąpiła do kartuzji. W roku 1301 wysłano ją na założenie nowego domu zakonnego. Bezskutecznie walczyła tam z niedostatkiem. Zmarła z wycieńczenia w roku 1303. Jej biografię sporządziła współczesna jej Małgorzata z Oingt. Kult zaaprobował w roku 1869 Pius IX.

oraz:

bł. Humilisa, zakonnika (+ 1637); św. Merkuriusza z Cezarei Kapadockiej, żołnierza i męczennika (+ poł. III w.); św. Mojżesza z Rzymu, prezbitera i męczennika (+ 251)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG