WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

12 września
Najświętsza Maryja Panna Piekarska

Zobacz także:

Najświętsza Maryja Panna Piekarska
Piekary to największe śląskie sanktuarium maryjne. Jego początki sięgają II połowy XVII w. i wiążą się z obrazem Matki Bożej, namalowanym przez nieznanego malarza na początku XVI w. Obraz ten zyskał sławę w 1676 roku, kiedy to w Tarnowskich Górach wybuchła epidemia, która ustąpiła dopiero po złożeniu przez mieszkańców tego miasta obietnicy odbywania corocznej pielgrzymki do Piekar. Kilka lat później obraz Matki Bożej uznano za cudami słynący i przeniesiono do kościoła Świętego Krzyża w Opolu, w którym znajduje się do dziś. W Piekarach znajduje się natomiast jego replika z XVII w., która szybko również zasłynęła łaskami. Przedstawia ona Maryję trzymającą Dzieciątko na lewej ręce, w prawej zaś - jabłko. Autor obrazu wzorował się prawdopodobnie na ikonach bizantyjskich.

W XIX w. w pobliżu sanktuarium wzniesiono również Kalwarię - 14 kaplic, przy których rozważa się kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Jan XXIII 1 grudnia 1962 r. nadał kościołowi w Piekarach tytuł bazyliki mniejszej. W okresie międzywojennym rozpoczęła się tradycja organizowania pielgrzymek dziewcząt i kobiet (na uroczystości Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia) oraz chłopców i mężczyzn - w ostatnią niedzielę maja. W okresie II wojny światowej były one zakazane, ale wznowiono je tuż po jej zakończeniu.
W 1967 r. po raz pierwszy do Piekar na spotkanie mężczyzn przybył ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. Od tej pory stale brał udział w tych pielgrzymkach, przypominając w swoich homiliach o godności i wartości ludzkiej pracy. W 1979 r., podczas I pielgrzymki do Ojczyzny, św. Jan Paweł II nie mógł przybyć na Śląsk, ale spotkał się z czcicielami Maryi Piekarskiej na Jasnej Górze. Podczas II pielgrzymki, w 1983 r., św. Jan Paweł II podczas spotkania w Katowicach, na które przywieziono również wizerunek Maryi Piekarskiej, nadał Pani z Piekar tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Pod tym właśnie tytułem Maryję, jako swoją Patronkę, czci diecezja gliwicka.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej
Serwis internetowy
Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej
Z historii Sanktuarium
Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej
Historia obrazu Matki Bożej Piekarskiej
Wojciech Solosz
Piekary Śląskie - tam, gdzie mieszka śląska Gospodyni
Mirosław Rzepka
350 lat kultu maryjnego w Piekarach Śląskich
wiara.pl
Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
youtube.com
Hymn do Matki Bożej Piekarskiej
Leszek Śliwa
Dwa oblicza Piekarskiej Pani
Katedra opolska
Cudowny obraz Matki Bożej Piekarskiej w Opolu
Parafia MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Sanktuarium w Piekarach Śląskich
Ślonskie beranie
Piekary. Cudowny obraz, pamiątka koronacji 1925
 
Anna Kubajak
Najsławniejsze sanktuaria Polski

Wśród wielu innych polskich sanktuariów w książce przedstawiono również Piekary Śląskie.
Alojzy Fridrich
Historyje cudownych obrazów
Najświętszej Maryi Panny w Polsce

Pierwotnie było to czterotomowe dzieło o historii cudownych obrazów Maryi, opublikowane w Krakowie w latach 1903-1911. Do dzisiaj jest podstawą studiów nad historią i ikonografią łaskami słynących wizerunków.
Dariusz Kalisiewicz
Najwspanialsze miejsca pielgrzymkowe
50 najważniejszych miejsc w Polsce

W Polsce możemy obecnie wyodrębnić około 500 sanktuariów pielgrzymkowych, spośród których blisko 98 % związanych jest z Kościołem rzymskokatolickim, w tym kilkadziesiąt o znaczeniu ponadregionalnym i około 200 - o znaczeniu diecezjalnym. Zdecydowanie dominują sanktuaria maryjne, około 430, z tego 200 z koronowanymi wizerunkami Matki Bożej. Najważniejsze ośrodki mają zasięg międzynarodowy.
Eliza Piotrowska
Dla dzieci przewodnik po polskich sanktuariach

Dowcipna, napisana lekko i przejrzyście książka-wycieczka po najpiękniejszych polskich sanktuariach. Bez dłużyzn i wykładów Autorka wprowadza młodego czytelnika w piękno architektury, kult świętych oraz tajemnicę miejsc pielgrzymkowych. To wycieczka nie tylko po sanktuariach! A kiedy znudzi nas jeżdżenie "palcem po mapie", pakujmy kanapki i ruszajmy w drogę zwiedzać polskie sanktuaria.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Meros, w Azji Mniejszej - męczenników Macedoniusza, Teodula i Tacjana. Gdy za Juliana Odstępcy na nowo otworzono świątynie pogańskie, wtargnęli oni i zniszczyli posążki bożków. Ponieśli za to śmierć, ponoć jak Wawrzyniec - na rozpalonej kracie. Zaświadczyli o nich historycy chrześcijańskiego Wschodu, Sokrates i Sozomen. Synaksaria greckie wspominają ich w rozmaitych terminach.

oraz:

św. Autonoma, biskupa i męczennika (+ IV w.); bł. Franciszka z Caldalora, prezbitera i zakonnika (+ 1507); świętych biskupów Juwencjusza i Syrusa (+ 396?); św. Sacerdosa, biskupa (+ 552)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG