WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 sierpnia
Święty Tarsycjusz, męczennik

Zobacz także:

Święty Tarsycjusz
Tarsycjusz miał być akolitą Kościoła rzymskiego. Nie znamy bliżej daty jego śmierci. Przypuszcza się, że poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza (249-251). Trwało wówczas jedno z najkrwawszych prześladowań. Chrześcijanie chętnie ginęli za Chrystusa, ale ich największym pragnieniem było, by mogli na drogę do wieczności posilić się chlebem Eucharystii. Zanoszono im więc potajemnie do więzień Komunię świętą. Gorliwością w obsługiwaniu świętych męczenników w więzieniach wyróżniał się Tarsycjusz.
Pewnego dnia, kiedy jak zwykle niósł na sercu Wiatyk do więzienia, napotkał swoich rówieśników, bawiących się na jednym z licznych placów rzymskich. Pogańscy chłopcy zaczęli wołać na Tarsycjusza, aby się do nich przyłączył. On zaczął uciekać przed nimi. Zaczęli go gonić. Kiedy zaś spostrzegli, że coś przyciska do piersi, chcieli zobaczyć, co niesie i siłą mu to wydrzeć. Bohaterski chłopiec bronił swojego skarbu. Wówczas zgraja przewróciła go na ziemię, zaczęła go kopać i bić, rzucać kamieniami. Dopiero przypadkowo przechodzący żołnierz, także chrześcijanin, miał chłopca uwolnić i rozgonić bandę. Zaniósł Tarsycjusza do domu, gdzie ten niebawem zmarł. Najświętszy Sakrament odniósł ze czcią do kapłana katolickiego.
Ciało Tarsycjusza zostało pogrzebane na cmentarzu św. Kaliksta obok szczątków papieża św. Stefana I, który w kilka lat po nim poniósł śmierć męczeńską (+ 257). Papież św. Damazy I (+ 384) męczeństwo Tarsycjusza opisał wierszem. W 1675 roku relikwie Świętego przeniesiono z Rzymu do Neapolu, gdzie spoczywają w bazylice św. Dominika w osobnej kaplicy. Trumienka z częścią relikwii św. Tarsycjusza jest także w salezjańskim kolegium w Rzymie przy Via Appia Antica.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Tarsycjusz Sinka CM
Św. Tarsycjusz
Duszpasterstwo ministrantów w Katowicach
Święty Tarsycjusz
Polonia Christiana
Święty Tarsycjusz
Litania do św. Tarsycjusza
 
Maja Rosco, Robert Łobko
Witaj, Jezu, Hostio żywa!

Ten album to znakomity prezent z okazji dnia Pierwszej Komunii Świętej. Bohaterem książki jest święty Tarsycjusz, chłopiec, który w pierwszych wiekach chrześcijaństwa poniósł śmierć męczeńską w obronie Eucharystii. Tarsycjusz opowiada interesujące historie, uczy modlitw i piosenek, zachęca do różnych ciekawych zabaw. Stara się on wzbudzić w ten sposób dziecku szacunek i cześć dla Pana Jezusa, który prawdziwy i żywy, ukrył się dla nas w Najświętszym Sakramencie. O bardzo ważnych i poważnych sprawach mówi w sposób prosty, jasny dla wszystkich dzieci.
praca zbiorowa
Mali orędownicy

Bóg pozwolił, aby Święci byli naszymi przyjaciółmi i obrońcami. Niniejszy modlitewnik jest zbiorem modlitw i nabożeństw do świętych orędowników, którzy odeszli już do nieba w bardzo młodym wieku. Należą do nich między innymi: św. Dominik Savio, św. Filomena, św. Tarsycjusz, a także błogosławieni Franciszek i Hiacynta.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Savigliano, we Włoszech - bł. Ajmona Taparelli, dominikanina. Początkowo wykładał w Turynie. Był potem inkwizytorem oraz wikariuszem generalnym w Górnej Lombardii i Ligurii. Zmarł mając niemal sto lat w roku 1495. Jego kult zaaprobował w roku 1856 Pius IX.

W Tagaście, w dzisiejszym Algierze - św. Alipiusza, biskupa. Gdy Augustyn wykładał w jego mieście gramatykę, przylgnął do przyszłego doktora i odtąd towarzyszył mu w jego duchowym itinerarium. Razem z nim przyjął na Wielkanoc 387 r. chrzest. Wrócił następnie do Afryki i został mnichem. Pielgrzymował następnie do Ziemi Świętej i zetknął się z Hieronimem. W roku 394 lub następnym został biskupem rodzinnego miasta. Odznaczył się w zwalczaniu donatystów i pelagian. Zmarł około roku 430.

oraz:

św. Arnulfa, biskupa Soissons (+ 1087)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG