WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

13 sierpnia
Najświętsza Maryja Panna Kalwaryjska

Zobacz także:

Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej

W ufundowanym przez Mikołaja Zebrzydowskiego na początku XVII w. klasztorze bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej czczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Płaczącej. Znajduje się on w bocznej kaplicy bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Został on ukoronowany w dniu 15 sierpnia 1887 r. przez kard. Albina Dunajewskiego.

Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej (bez sukienek) Sam obraz o wymiarach 74 cm x 90 cm, nieznanego autorstwa, pochodzi z I połowy XVII w. Namalowano go farbą olejną na grubym, lnianym płótnie. Jego twórca wzorował się na obrazie znajdującym się w kościele parafialnym w Myślenicach koło Krakowa. Madonna z tulącym się do Niej Dzieciątkiem przedstawiona jest w półfigurze, z wyraźnym nachyleniem w stronę Dzieciątka. Jej lewa dłoń, z szeroko rozpostartymi palcami, spoczywa na wysokości piersi. Uwagę zwracają ciemne, zamyślone oczy Maryi, ze spojrzeniem skierowanym w dół, w stronę widza. Wysokie czoło, wolne od zmarszczek, okalają brązowe włosy okryte welonem. Głowę przykrywa ozdobny czepiec. Pulchne Dzieciątko zostało przedstawione w pozycji stojącej od kolan, wyraźnie przechyla się w stronę Madonny. Lewą rączką obejmuje Jej szyję, prawą zaś chwyta fałdy Jej płaszcza. Szeroko otwarte, ciemne oko, kieruje ufne spojrzenie w stronę Matki. Usta pozostają lekko rozchylone. Ciemnowłosą główkę okrywa czepiec. Delikatna szata osłaniająca biodra opada miękko w dół.

Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej Bazylika i klasztor bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej położone są na południe od miasta, a na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego. Znajduje się ono na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Od 1979 r. głównemu kościołowi w Kalwarii przysługuje tytuł bazyliki mniejszej.
Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej szczególnie czułym kultem otaczał kard. Karol Wojtyła, a potem - również papież św. Jan Paweł II. Wielokrotnie modlił się przed tym obrazem, zarówno w czasie swojej posługi arcybiskupa metropolity Krakowa, jak i następcy św. Piotra. W sanktuarium modlił się także papież Benedykt XVI.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Przemówienie do pielgrzymów
Kalwaria Zebrzydowska, 7 czerwca 1979 r.
Jan Paweł II
Homilia z okazjii 400-lecia sanktuarium
Kalwaria Zebrzydowska, 19 sierpnia 2002 r.
Benedykt XVI
Słowo do wiernych w Bazylice
Kalwaria Zebrzydowska, 27 maja 2006 r.
 
Kalwaria Zebrzydowska
Serwis internetowy
Paweł Bortkiewicz TChr
Kalwaryjskie dróżki - komentarz etyczny
"Nasza Arka" 07/2002
Kalwaria Zebrzydowska

400 lat Kalwarii Zebrzydowskiej
Matka Boża Kalwaryjska
Za poręką Matki Bożej Kalwaryjskiej
o. Augustyn Chadam OFM
Krótka historia Kalwarii
o. dr Innocenty Rusecki OFM
Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej
o. Cyprian Moryc OFM
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej
Józef Chwała OFM
Karol Wojtyła - Jan Paweł II w Kalwarii
 
Epelpol
Kalwaria Zebrzydowska i Kevelaer

Film i przewodnik prezentują dwa ważne miejsca pielgrzymkowe: Kalwarię Zebrzydowską i Kevelaer (w Niemczech). Kalwaria to sanktuarium pasyjno-maryjne bernardynów wzorowane na jerozolimskim, wpisane na listę zabytków UNESCO. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego oraz centrum pielgrzymkowym w Polsce. Kevelaer to z kolei miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii, niedaleko granicy z Holandią. Znajduje się tam centrum pielgrzymkowe poświęconego kultowi maryjnemu, odwiedzane rocznie przez prawie milion pielgrzymów.
Elżbieta Dzikowska
Podróżuj po Polsce: Południowy zachód

Oprócz opisów i zdjęć Autorka poświęca sporo uwagi swoim bohaterom, którzy mają za zadanie przekazać swoją pasję, aby zafascynować i zainspirować do poznawania danego regionu. Południowy zachód to nadzwyczaj ciekawy historycznie i turystycznie region Polski. Na Dolnym Śląsku - więcej zamków i pałaców niż nad Loarą. Na Górnym - wspaniałe trasy pod ziemią i na ziemi. Opolszczyzna jest naprawdę pełna dziwów. Kalwaria Zebrzydowska nie bez powodu nazywana bywa "polską Jerozolimą". Zachęcają do wędrówek i wspinaczki "Orle Gniazda" w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a Wielkopolska ze swoimi zabytkami oraz ludźmi z pasją uczy patriotyzmu i gospodarności.
Tomasz Maria Dąbek OSB
Z Maryją na Kalwarii

Książka jest owocem wieloletniej posługi duszpasterskiej Autora podczas pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej. Podaje podstawowe wiadomości związane z poszczególnymi obiektami na tzw. Dróżkach Kalwaryjskich oraz zwięzłe rozważania, oparte na modlitewnikach kalwaryjskich przygotowanych przez bernardynów, dostosowane do potrzeb grup modlących się na początku XXI wieku. Modlitewnik ten może być pomocą dla wszystkich, pragnących indywidualnie modlić się na Dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej albo u siebie w domu rozważać tajemnice Męki Pańskiej oraz drogi życia i wniebowzięcia Maryi.
Biały Kruk
Syn tej ziemi

Artystyczny dokument upamiętniający pierwszą pielgrzymkę Papieża-Polaka do Ojczyzny w 1979 r. 9 niezapomnianych czerwcowych dni w obiektywie dwóch wybitnych fotografików: Ryszarda Rzepeckiego i Adama Bujaka. Podróż apostolska szlakiem chrześcijańskiej tradycji i polskiej historii: Warszawa, Gniezno, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Auschwitz-Birkenau, Nowy Targ, Kraków. Obchody Jubileuszu 900-lecia męczeństwa św. Stanisława. Wzruszające ujęcia ze spotkań z rodakami. Radość i życzliwość, refleksja i zaduma, ale przede wszystkim nadzieja. Pokłon u stóp Czarnej Madonny. Pełne wzajemnego zaufania rozmowy z młodzieżą, niosące otuchę słowa do chorych i cierpiących, przekazywane duchowieństwu drogowskazy dla Kościoła w Polsce. Pamiętne orędzie do całego narodu, które do dziś nie straciło swej aktualności.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Saugues, we Francji - św. Benilda ze zgromadzenia braci szkolnych. Zmarł w roku 1862. Kanonizował go w roku 1967 Paweł VI.

oraz:

św. Kasjana, męczennika (+ 300); św. Radegundy, królowej (+ 587); św. Wigberta, prezbitera (+ 738)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG