WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 czerwca
Święty Władysław, król

Zobacz także:

Święty Władysław
Władysław (węgierskie László) był synem króla węgierskiego Beli I i Rychezy (imię niepewne), córki króla polskiego Mieszka II. Urodził się ok. 1040-1048 w Krakowie, gdzie jego ojciec przebywał na wygnaniu. Dzieciństwo i młodość spędził na dworze Kazimierza Odnowiciela, a potem Bolesława Śmiałego. Znał dobrze język polski i polskie obyczaje. Mając 16 lat, udał się na Węgry. Po śmierci starszego brata, Gejzy, Władysław objął panowanie. Na początku były to niełatwe rządy, walczył bowiem ze sprowadzonymi przez przeciwników jego sukcesji Awarami i Pieczyngami, a następnie z cesarzem niemieckim Henrykiem IV, który najechał Węgry. Rządził równie dobrze jak jego kuzyn z rodu Arpadów Stefan I (pierwszy król Węgier), którego pamięć Władysław uczcił przez przeniesienie relikwii. Przyczynił się też do ożywienia kultu Emeryka i biskupa Gerarda (Gelerta). Zabiegał o kanonizację wszystkich trzech, której w roku 1083 dokonał papież Grzegorz VII.
Władysław ożenił się z Adelajdą Szwabską, córką księcia Rudolfa. Miał z nią dwie córki. Był wzorem średniowiecznego rycerza. Słynął ze świątobliwego życia. Po przyłączeniu Kroacji do korony węgierskiej w Zagrzebiu ufundował biskupstwo Agram. Ufundował i wybudował od podstaw Wielki Waradyn - stolicę biskupią (dziś Oradea w Rumunii), miejsce swojego przyszłego pochówku.
W 1095 r. na synodzie w Clermont, gdy papież ogłosił pierwszą krucjatę przeciw muzułmanom dla uwolnienia Ziemi Świętej, Władysława wybrano jednogłośnie jej wodzem. Nie wyruszył jednak z krucjatą, ponieważ Pan Bóg powołał go do siebie. Zmarł w Neutrze (obecnie Nitra w Słowacji) 29 lipca 1095 r. Grób Władysława został od razu otoczony kultem. Niestety, w roku 1556 sarkofag króla został zniszczony przez protestantów. Całkowicie katedrę w Wielkim Waradynie zniszczyły wojska tureckie w XVII wieku (obecnie została ona odbudowana).
Władysław kanonizowany został przez papieża Celestyna III w 1192 r. Jest patronem Węgier. Jego imię przybrał na chrzcie król Jagiełlo, który pielgrzymował do grobu patrona.

W ikonografii św. Władysław przedstawiany jest z insygniami królewskimi. Jego atrybutami są: anioł podający włócznię, chorągiew, krzyż, turban turecki.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Władysław
Michał Gryczyński
Św. Władysław
Parafia pw. Św. Władysława w Szydłowie
O Patronie
Parafia Kunów
Testament św. Władysława
deon.pl
Władysław Węgierski
Rafał Serafin
Rycerz Chrystusa - św. Władysław, król Węgier
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot świętego Władysława, króla
ks. Władysław Hozakowski
Święty Władysław, król węgierski
Cezary Lipka
Święty król węgierski Władysław (format DOC)
Gabriel Kurczewski
Dzień św. Władysława - Polskie święto w Tokaju
 
Jerzy Świdziński
Święci władcy. Leksykon

Książka nie tworzy zbioru krótkich biogramów poszczególnych świętych, gdyż układ tekstu posiada swoistą dramaturgię narracyjną, opartą na fundamencie historyczno-geograficznym. Dlatego jej lektura może zainteresować nie tylko miłośników hagiografii, ale także historii, a nawet polityki.
Enzo Bianco
Święci Patroni Europy. Budowniczowie i wzory

Papieże wybrali tych świętych, uznając ich nie tylko za budowniczych, ale i za wzory do naśladowania. Również i dzisiaj chrześcijanie są wezwani do stawania się patronami swej Europy, do budowania jej w duchu chrześcijańskim.
ks. Tomasz Opaliński
Święci... znów na ziemię ściągnięci

"Czy święci są po to, aby nas zawstydzać? Po to także. Czasami potrzebny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, by odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i młodym" (Jan Paweł II).

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na Górze Athos - św. Jana Hagioryty. Pochodzić miał z Kaukazu. Przez około dziesięć lat kierował klasztorem Iviron. Pozostawił po sobie pisma hagiograficzne oraz komentarze biblijne. Zmarł w roku 1065.

oraz:

św. Bazylidesa, męczennika (+ ok. 202); świętych Marcjalisa, biskupa, Alpiniana i Austrikliniana (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG