WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

12 czerwca
Błogosławiona Maria Kandyda od Eucharystii, zakonnica

Zobacz także:

Błogosławiona Maria Kandyda od Eucharystii
Maria Barba urodziła się 16 stycznia 1884 roku w Catanzaro w Kalabrii, na południu Włoch. Była dziesiątym dzieckiem spośród dwanaściorga rodzeństwa. Wychowała się w rodzinie głęboko wierzącej. Opiekowała się rodzeństwem, a dzięki staraniom miejscowych sióstr nauczyła się modlić własnymi słowami. W wieku 9 lat Pan Bóg obdarzył ją darem medytacji. Największą jej radością po przystąpieniu do Pierwszej Komunii świętej było pełne uczestniczenie w Eucharystii, przyjmowanie Chrystusa do serca. Jak tylko mogła, każdego dnia starała się odmawiać cały różaniec. 2 lipca 1899 roku wzięła udział w obłóczynach krewnej. To wydarzenie stało się dla niej ważnym doświadczeniem religijnym, punktem zwrotnym. Wówczas, w piętnastym roku życia, odkryła swoje powołanie do życia zakonnego.
Jednak rodzice na wieść o jej zamiarach stanowczo zaprotestowali. Na przeszkodzie w realizacji powołania stanęły wydarzenia w rodzinie. W roku 1904 umarł jej ojciec, w 1911 roku jej 21-letni brat Paweł. W 1910 r., posłuszna kierownikowi duchowemu, zaczęła pisać swoje Confessione generale (Wyznania ogólne), które kontynuowała do 1918 r. We wrześniu 1910 r. udała się wraz z rodziną na pielgrzymkę do Rzymu i została przyjęta na audiencji przez papieża św. Piusa X. Śmierć matki w czerwcu 1914 r. wydawała się być zagrożeniem jedności rodziny, zatem obecność Marii, jej kobiecej ręki wydawała się konieczna.
Maria czekała cierpliwie prawie dwadzieścia lat na to, aby zobaczyć realizujące się w końcu pragnienie. W czasie tego oczekiwania okazała wielką moc ducha i niezwykłą wierność początkowemu natchnieniu. W tej walce, która trwała aż do momentu wstąpienia do Karmelu w Ragusie, była wspierana przez szczególny kult Eucharystii. Widziała w niej tajemnicę sakramentalnej obecności Boga w świecie, konkretny dowód Jego nieskończonej miłości do człowieka. Wytrwała w powołaniu także dzięki nabożeństwu do Serca Jezusowego, praktyce komunii duchowej i pobożności maryjnej. Maryja stała się dla niej prawdziwym wzorem życia Eucharystią, bo Ona nosiła w swym łonie Syna Bożego, którego ustawicznie rodzi w sercach wierzących.
Ukoronowaniem wierności Marii był dzień 25 września 1919 roku, kiedy to wstąpiła do karmelitanek bosych w Ragusie. Przyjęła imię Maria Kandyda od Eucharystii. W klasztorze długie godziny spędzała na adoracji Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza w każdy czwartek między godziną 23 a 24. Wiele czasu poświęcała zgłębianiu duchowości swych świętych poprzedniczek, a zwłaszcza Teresy od Jezusa. W 1924 roku została wybrana na przełożoną klasztoru. Urząd ten pełniła z krótką przerwą do 1947 roku. W Roku Świętym 1933 zaczęła pisać swoje dzieło na temat duchowości eucharystycznej.
Zmarła 12 czerwca 1949 roku w Ragusie, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, po kilku miesiącach cierpień fizycznych. Do grona błogosławionych wprowadził ją św. Jan Paweł II w dniu 21 marca 2004 roku. Papież powiedział o niej wtedy: "Była prawdziwą mistyczką Eucharystii, z której uczyniła ośrodek jednoczący całą jej egzystencję, inspirując się tradycją karmelitańską, a zwłaszcza przykładami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Do tego stopnia zakochała się w Jezusie eucharystycznym, że stale i żarliwie pragnęła być niestrudzoną apostołką Eucharystii. Jestem pewien, że z nieba bł. Maria Kandyda wciąż pomaga Kościołowi, by coraz większym podziwem i miłością otaczał tę największą tajemnicę naszej wiary".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Maria Kandyda
Rozmowy eucharystyczne

Zapiski duchowe bł. Kandydy od Eucharystii, która przykładem swojego życia uczy nas miłości do Jezusa w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, który przez posługę kapłanów przychodzi, aby być Bogiem z nami.
 
Jan Paweł II
Świadkowie Opatrzności Bożej
Homilia podczas beatyfikacji, Rzym, 21 marca 2004 r.
L'Osservatore Romano
Bł. Maria Kandyda od Eucharystii
Immakulata Adamska OCD
Niestrudzona apostołka Eucharystii
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Błogosławiona Maria Kandyda
Cuda i łaski Boże
Mistyczka Eucharystii
Jerzy Skawroń OCD
Sacramentum caritatis w życiu Świętych Karmelu
 
Jean Ladame
Uprzywilejowani świadkowie Eucharystii

Opis 58 przypadków osób będących świadkami cudownych wydarzeń eucharystycznych oraz takich zjawisk z nimi związanych, jak lewitacje, ekstazy, cudowne przyjmowanie Ciała Pańskiego. Niektóre dusze otrzymały od Boga przywilej, by dać specjalne świadectwo o prawdzie Najświętszego Sakramentu. Będą to przede wszystkim męczennicy, to znaczy ci, którzy oddali życie niosąc świadectwo rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. Następnie będą to mistycy. Kiedy uczestniczą we Mszy Świętej, przyjmują Komunię Świętą lub adorują Najświętszy Sakrament, dzieją się rzeczy nadzwyczajne. Jednych otacza aureola światła, inni mają wizje lub wpadają w ekstazy. Jeszcze inni żywią się jedynie "Chlebem Życia", odrzucając całkowicie pożywienie ziemskie.
św. Urszula Ledóchowska
Kobieta - apostołką Eucharystii

Treść sześciu odczytów zamieszczonych w książce ukazuje przede wszystkim kobietę i matkę jako duszpasterza Kościoła domowego, apostołkę Eucharystii w rodzinie - tę, której Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza człowieka i dzięki której "bezobłudna wiara" przechodzi z matki na dzieci i wnuki, jak to miało miejsce np. w domu Tymoteusza (por. 2 Tm 1, 5).
Luigi Guglielmoni, Luigi Guglielmoni
Maryja - Niewiasta Eucharystii

Prezentowane teksty - przeznaczone do rozważań zarówno osobistych, jak i wspólnotowych - to doskonała pomoc w przeżyciu nabożeństw maryjnych w miesiącu maju, który tradycyjnie dedykowany jest Maryi, oraz w trakcie którego mają miejsce Msze św. pierwszokomunijne. Trzydzieści jeden etapów ma nam pomóc w odkryciu relacji istniejącej pomiędzy Maryją a Eucharystią. Zaprezentowane teksty rozważań będą pomocne jako swoistego rodzaju wprowadzenie do kontemplowania "misterium Chrystusa" i pogłębienia niedzielnej celebracji eucharystycznej.
kard. Jorge Mario Bergoglio
Cud Eucharystii

W 1996 r. w Buenos Aires wydarzył się cud. Konsekrowana Hostia zamieniła się w skrwawione ciało. Był to jak dotąd ostatni cud eucharystyczny oficjalnie uznany przez Kościół. Człowiekiem, który zlecił zbadanie tego cudu, a następnie uznał go za autentyczny, był ówczesny arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio - papież Franciszek. Przez wiele kolejnych lat kardynał Bergologio wyruszał na ulice i place Buenos Aires, wędrując w procesji Bożego Ciała, stając się szczególnym świadkiem realnej obecności Chrystusa w eucharystycznym Chlebie. Książka zawiera medytacje eucharystyczne kardynała Bergoglio – papieża Franciszka, oparte na homiliach wygłoszonych podczas Mszy św. sprawowanych w uroczystość Bożego Ciała. Wsłuchując się w te rozważania, możemy powędrować po Bożych ścieżkach, na które papieża prowadził Duch Święty, pozwalając mu odkrywać nieznane głębiny tej wielkiej tajemnicy naszej wiary.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Amfiona, biskupa Cylicji (+ IV w.); św. Antoniny, męczennicy (+ 304); świętych żołnierzy i męczenników: Bazylidesa, Cyryna, Nabora i Nazariusza (+ poł. II w.); bł. Gwidona z Cortony, prezbitera i zakonnika (+ 1250); św. Olimpiusza, biskupa (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG