WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

22 stycznia
Święty Wincenty Pallotti, prezbiter

Zobacz także:

Święty Wincenty Pallotti
Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 r. i pracował przez całe życie w Rzymie. Matka Wincentego, Magdalena de Rossi, była pobożną tercjarką franciszkańską, a ojciec, Piotr Pallotti - zamożnym kupcem i żarliwym miłośnikiem różańca; po latach Wincenty dziękował Bogu za "świętych rodziców". Został ochrzczony następnego dnia po narodzeniu. Otrzymał wówczas imiona: Wincenty, Alojzy, Franciszek. Był trzecim z dziesięciorga dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjalnej Wincenty zapisał się na studia filozoficzne, a potem teologiczne na papieskim uniwersytecie "Sapienza", które uwieńczył podwójnym doktoratem. W czasie studiów zapoznał się ze św. Kasprem del Bufalo (+ 1837). Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie 16 maja 1818 roku. Jako doktor filozofii i teologii, a także magister filologii greckiej, w latach 1819-1829 wykładał na uniwersytecie. W latach 1827-1840 był ojcem duchownym w wyższym seminarium rzymskim. Przez pewien czas pełnił funkcję duszpasterza wojskowego w państwie kościelnym (1842). Tworzył szkoły wieczorowe, stowarzyszenia cechowe dla robotników, sierocińce i ochronki dla dziewcząt.
4 kwietnia 1835 roku założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Na czele Zjednoczenia miała stać nowa rodzina zakonna, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (SAC), która miała spełniać zadanie animatora wszystkich dzieł katolickiego apostolatu. Nową rodzinę zakonną związał jedynie przyrzeczeniem i profesją. Do dziś centralną część tego dzieła stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Pallotyni zatwierdzeni zostali przez Stolicę Apostolską w roku 1904. Na ziemiach polskich pallotyni pojawili się w 1907 roku, już trzy lata po zatwierdzeniu Stowarzyszenia.
Jeszcze za swojego życia Wincenty Pallotti otrzymał zaszczytny tytuł "apostoła Rzymu" i "drugiego św. Filipa Nereusza". Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej, która swoje apogeum osiągnęła za rządów papieża Piusa XI (1922-1939). Święty może być uważany także za ojca współczesnego ruchu ekumenicznego - zapoczątkował Oktawę Modlitw o jedność po uroczystości Objawienia Pańskiego (obecnie jest ona obchodzona w dniach 18-25 stycznia). Pozostawił po sobie wiele pism.
Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi. Chociaż jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się bardzo wcześnie, bo w dwa lata po jego śmierci, trwał długo właśnie z powodu rozległej działalności, jaką sługa Boży prowadził. Błogosławionym ogłosił Wincentego papież Pius XII 22 stycznia 1950 r. (dokładnie w setną rocznicę śmierci Wincentego), a do chwały świętych wyniósł go 20 stycznia 1963 r. Jan XXIII. Jest patronem hodowców winorośli.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Serwis internetowy pallotynów
Wincenty Pallotti - święty na czasie
Serwis internetowy pallotynów
Kalendarium życia św. Wincentego Pallottiego
Święci Pańscy
Św. Wincenty Pallotti
Piotr Blachowski
Zwiastun przyszłości
ks. Tomasz Jaklewicz
Apostoł Rzymu
Artur Marek Wójtowicz
Żyć w duchu świętego Wincentego Pallottiego
Mariusz Trojnar
Modlitwa za wstawiennictwem św. Wincentego Pallotti
Mariusz Trojnar
Modlitwa na 200. rocznicę urodzin
św. Wincentego Pallotti
 
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
Nasz Założyciel - św. Wincenty Pallotti
Księża i Bracia Pallotyni
Serwis internetowy
Wydawnictwo PALLOTTINUM
Księgarnia internetowa
 
praca zbiorowa
Święty Wincenty Pallotti i jego dzieło

Książka wydana z okazji 50-lecia kanonizacji świętego Wincentego Pallottiego. Historia życia świętego Wincentego, a także powstania Zjednoczenia i Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Liczne dokumenty, dekrety, homilie, listy i przemówienia z historią tą związane.
ks. Zygmunt Podlejski
Święci (nie) święci. Epizody z życia świętych

Święty Wincenty Pallotti powiedział kiedyś: W biografiach świętych brakuje zawaze jednego rozdziału. Najdłuższego! Jest to rozdział o ich niedoskonałościach. Książka ks. Zygmunta Podlejkiego uzupełnia właśnie te lukę, przedstawiając postaci świętych od drugiej strony - z uśmiechem, humorem, co wcale nie umniejsza ich wielkości. Przez to są oni nam bliscy, stają się ludźmi "z krwi i kości".

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Persji - św. Anastazego, męczennika. Zetknąwszy się w Jerozolimie z chrześcijanami, przyjął chrzest i pozostał tam jako mnich. W roku 628 udał się do Cezarei Palestyńskiej, opanowanej przez jego ziomków. Ujęto go wówczas i wywieziono do Persji, gdzie razem z siedemdziesięcioma innymi wyznawcami poniósł śmierć za wiarę.

oraz:

św. Dominika, opata (+ 1031); św. Gaudentego, biskupa (+ 418)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG